Praha 5: Arteterapie pomáhá klientům v Domě sociálních služeb Na Neklance

15.06.2020 8:38

„Acrylic Pouring česky znamená lití akrylových barev. Za tímto tajemným názvem se skrývá výtvarná technika, která v posledním roce nabírá na popularitě. Malířem se pod vedením zkušeného lektora může stát prakticky kdokoli, kdo disponuje trochou trpělivosti a fantazie. A tak se tato nová technika dostala i do Domu sociálních služeb s odlehčovací pobytovou službou Na Neklance,“ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit.

Praha 5: Arteterapie pomáhá klientům v Domě sociálních služeb Na Neklance
Foto: Praha 5
Popisek: Arteterapie v Domě sociálních služeb Na Neklance

Pod vedením aktivizační pracovnice, paní Marty Hůlkové, zahájily a zažily v březnu první klientky vůbec první kurz lití akrylovými barvami v našem domě. Klientky se na kurzu nejprve seznámily s praktickými základy této techniky. Ještě než však byl kurz uveden do života, paní Hůlková své vědomosti a umění, jak správně míchat barvy, aby dosáhla patřičného efektu, průběžně získávala jako samouk z materiálů, dostupných na internetu, a následně rozmanité techniky akrylového lití sama zkoušela. V době konání kurzu stála před klienty již jako zkušená lektorka této techniky, kterou okamžitě nabídla k využití klientům jako arteterapii v aktivizačních programech pobytového zařízení.

Akrylové lití patří totiž k arteterapeutickým technikám, jejichž prostřednictvím mohou lidé vyjádřit své nálady a pocity, procvičí smysly, zejména jemnou motoriku, a povzbudí psychiku. Během tvorby obrázků zažívají velká dobrodružství, jak to celé dopadne, jak bude právě ten jejich obrázek vypadat. Prvního kurzu se zúčastnily klientky pod pečlivým dohledem lektorky. Pro tvorbu prvního obrazu zvolily techniku lití a rozfoukávání barev brčkem, jedna klientka tvořila obraz pomocí otisků mikroténového sáčku.

Na věku vůbec nezáleží

Všechny klientky si „uměleckou dílnu akrylového lití“ náramně užívaly a tvoření dopadlo nad očekávání. S lektorkou se nejenže hodně nasmály a odreagovaly, ale všechny zároveň zjistily a konstatovaly, že ani netušily, že jsou schopné se ve svém seniorském věku něco nového, tak inspirujícího a radostného naučit. Samozřejmě se těší na další společné tvoření a objevování sebe sama. Každá z účastnic vlastnoručně vyrobila dva obrazy, které budou zdobit společenskou místnost domu, a další obraz byl darován do kanceláře ředitelky organizace. Klientská díla se ihned stala chloubou a inspirací pro ostatní klienty, ale i pro celý tým pracovníků domu a jejich návštěvníky. Další obrazy budou umístěny i v pokojích klientů samotných.

Pro velký úspěch se bude v arteterapii akrylového lití pokračovat nejen v pobytovém odlehčovacím zařízení, ale i v komunitních centrech, dopřejme si ten úžasný pocit radosti z tvoření a kouzlení s barvami. Vždyť umělcem je totiž každý z nás, na věku vůbec nezáleží.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pardubické sociální služby obdržely zásoby ochranných prostředků

21:20 Pardubické sociální služby obdržely zásoby ochranných prostředků

Poskytovatelé sociálních a zdravotních služeb obdrželi zásoby respirátorů a nanoroušek, které jim ma…