Praha 5: Jak pomáhá seniorům pobytové odlehčovací zařízení Na Neklance

17.02.2020 10:51

„Ten, kdo využil služeb pobytového odlehčovacího zařízení Na Neklance, potvrdí, že zdejší pobytová odlehčovací služba je mnohdy jediným záchranným bodem v situaci, kdy senior zůstane bez pomoci druhého a hledá řešení, co s ním bude dál,“ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit.

Praha 5: Jak pomáhá seniorům pobytové odlehčovací zařízení Na Neklance
Foto: Praha 5
Popisek: Odlehčovací pobytové zařízení Na Neklance

„Senior se často nemůže vrátit z nemocnice přímo domů, kde ho nikdo nečeká. Stejně tak i rodina, která o svého seniora pečuje a náhle potřebuje v péči vystřídat, pomoci nebo najít jiné řešení poskytování péče, hledá co nejrychlejší způsob zajištění, mnohdy alespoň na překlenutí zdánlivě bezvýchodné situace,“ dodává radí Lachnit.

V pobytové odlehčovací službě nachází často senior i rodina východisko. Pobytové odlehčovací zařízení Na Neklance 15 je registrovanou sociální službou, má kapacitu 27 lůžek a v nepřetržitém 24hodiném provozu je zajišťuje tým profesionálních pečovatelek, zdravotních sester, lékaře, sociálních a aktivizačních pracovníků. Toto zařízení se snaží nahradit svým klientům seniorům a seniorkám mnohdy deficit rodiny a rodinného zázemí, najít často sám sebe, zjistit, že život v seniorském věku nekončí a že sdílet radostné chvíle a pocity přátelství, bezpečí a naděje jsou velkým motivem.

Klienti z Neklanky se svěřují za dobu opakovaných nebo jednorázových pobytů se svými osudy a příběhy. I vy se můžete s námi o ně podělit, nebo se jen tak nad nimi zamyslet. Společným jmenovatelem všech příběhů je každopádně pomoc, sdílení a nalezení naděje. V každém příběhu se promítají životní peripetie klientů seniorů, které se snažíme v odlehčovací pobytové službě společně řešit a prožívat. Nejen my jsme přesvědčeni, že tato služba má velký význam právě v péči o ně.

Příběh paní Magdalény

Paní Magdaléna je dlouholetou klientkou. Před mnoha lety, jak sama říká, utekla hrobníkovi z lopaty. Cestou z práce omdlela, a pak si několik měsíců nic nepamatuje. Byla převezena do nemocnice, jak se později dozvěděla, jednalo se o rozsáhlé krvácení do mozku, které se podařilo včas chirurgicky zastavit. Den, kdy se tak stalo, slaví s rodinou více než narozeniny. Bohužel tento stav znamená pro paní Magdalénu omezení, která jí brání nejen v úplné sebeobsluze, ale hlavně jí neumožní samostatný pohyb mimo domov. Proto se zkontaktovala s pobytovým odlehčovacím zařízením Na Neklance a sama si několikrát do roka objednává tento pobyt. Vrací se sem totiž ráda ze dvou důvodů. Prvním je možnost prožít den aktivně při cvičení, trénování paměti, výtvarných aktivitách nebo vycházkách na vozíku a v doprovodu pečovatelky. Druhým důvodem je přátelské a známé prostředí, kde si může popovídat, v atriu s přáteli vykouřit cigaretku a popít kávu, těší se nejen na dlouhodobé klienty domova, se kterými si často smluví společný pobyt, ale i na personál. K velkému překvapení si v loňském roce objednala pobyt i přes Vánoce, protože, jak říká, tady se bude něco dít a doma bych sama koukala na televizi.

Příběh pana Jaroslava

Pan Jaroslav byl klientem Domu sociálních služeb s odlehčovací službou zatím jen jedenkrát, ale jak sám říká, určitě ne naposledy. Pro svůj první pobyt se rozhodl sám a také si jej sám objednal. Pana Jaroslava trápí mnoho nemocí, ale největší potíže mu způsobují otevřené bércové vředy, díky nimž si již nemohl dovolit vycestovat s manželkou k moři. Jak sám říkal, trápilo ho, že žena bez něj nepojede, a také nechtěl zůstat na starost dětem, které musí chodit do práce. Rozhodl se tedy vyřešit vše využitím odlehčovací pobytové služby. Jak se sám po pobytu v zařízení svěřil, připadal si také jako na dovolené. Prý takovou péči nečekal, a ještě žertoval, že si od manželky hezky odpočinul, každý strávili svou dovolenou po svém a mohli být zase spolu.

Příběh paní Jiřiny

Naše dlouhodobá klientka paní Jiřina se do zařízení dostala díky pomoci své známé, která jí pobyt vyhledala a pomohla vyřídit formality. Paní Jiřina totiž musela být při náhlém zhoršení zdravotního stavu dlouhodobě hospitalizována a nemohla se již vrátit do svého bytu, kde žila sama. Po nějaké době se tak dostala do obtížné situace, kdy musela ukončit hospitalizaci v nemocnici, ale také ještě neměla místo v domově seniorů. Na Neklanku přijela jako pohublá bledá paní na vozíku bez chuti do života. Její velkou touhou bylo, aby se mohla dostat ven na vycházku, užít si běžný ruch ulic, nakoupit si něco dobrého, a jak sama říkala, cítit svěží vítr. Vzhledem k tomu, že paní Jiřina nastoupila v předvánoční době, její první vycházka vedla s doprovodem pečovatelek a ostatními klienty Taxíkem Maxíkem na Staroměstské náměstí a adventní trhy. Možná právě tady se začala navracet zpět do radostného života. Po dlouhé době byla mezi lidmi a mohla prožívat tu nádheru okolo sebe, držela kelímek se svařeným vínem a poslouchala koledy. Od té doby se s pomocí personálu pravidelně vydávala do ulic, do parku, na nákupy. Splnilo se jí její přání. Paní Jiřina našla v domě přátele a nikdy si nenechala ujít žádnou oslavu a společné posezení, na která se patřičně oblékla a upravila. S pomocí sociálních pracovníků se během pobytu podařilo paní Jiřině najít místo v domově seniorů a věřte, že odcházela úplně jiná, než k nám přišla.

Příběh paní Ludmily

Paní Ludmila patřila k nejstarším obyvatelkám zařízení, oslavila tu totiž své nádherné 105. narozeniny. Nebyla to žádná nemohoucí stařenka, která leží v posteli, ale aktivní dáma, která se účastnila většiny aktivit a zajímala se o společenské dění. Se svým chodítkem pravidelně docházela nejen na aktivity, do venkovního atria nebo společenské místnosti, ale jezdila společně i na výlety po Praze. Protože byla velmi společenská a uměla sdílet, našla zde několik kamarádek, se kterými si často telefonovala, když byla například v domácí péči u dcery. Paní Ludmila byla ve svých letech mistrnou vypravěčkou, skoro neuvěřitelné bylo její vyprávění, jak v dětství obdivovala a poslouchala na Vyšehradě árie Emy Destinnové. Nádherné byly její příběhy z doby, kdy pracovala jako švadlena ve vyhlášeném salonu své doby u Podolské. Koho by nezajímalo, jak se šilo pro paní Hanu Benešovou nebo jak si museli poradit se zničenou látkou, kterou přivezli až z Paříže. Paní Ludmila, pokud jí to zdraví dovolilo, se pravidelně na Neklanku vracela. Největším dárkem k poslednímu životnímu jubileu byla návštěva Baráčníků. Bylo to pár dní po jejích posledních narozeninách, kdy se zde zastavil početný průvod v krojích, aby paní Ludmile pogratuloval a zahrál písničky, které znala od svých rodičů, kteří se podobných veselic s Baráčníky účastnili. Tato skvělá dáma milovala život do poslední chvíle.

reklama

autor: PV

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

HHC

Dobrý den, souhlasím s vaši odpovědí na téma zákaz HHC. Ale nechápu, proč se tak nepřešlo jen k regulaci, ale k celkovému zákazu? Bezpochyby se objeví něco jiného a co když to bude ještě horší? Zajímavé také je, že jste nezakázali i kratom. Proč? A druhá věc je, jak je možné, že se doteď látka k mla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Brno: Reakce na rozsudek v případu loňské tragédie u Brněnské přehrady musí být korektní

22:09 Brno: Reakce na rozsudek v případu loňské tragédie u Brněnské přehrady musí být korektní

Vyhlášení rozsudku nad ukrajinským občanem, který je obžalován z loňské vraždy Roma Nikolase Z. u Br…