Praha 5: Krásy barokní architektury v Komunitním centru Prádelna

03.02.2020 9:15

„V únoru 2020 se návštěvníkům Komunitního centra Prádelna v Holečkově ulici představí krásy barokní architektury. V prostorách Galerie Prádelna totiž vystaví Pavel Dosoudil svůj cyklus velkoformátových fotografií nejdůležitějších barokních památek v České republice,“ říká radní JUDr. Petr Lachnit.

Praha 5: Krásy barokní architektury v Komunitním centru Prádelna
Foto: Praha 5
Popisek: Radní Petr Lachnit při zahájení výstavy Pavla Dosoudila v KC Prádelna
reklama

„Účastníci pravidelných aktivit nejen pro seniory, ale také návštěvníci z řad nejširší veřejnosti si tak budou moci prohlédnout řemeslně dokonalé fotografie např. zámeckého divadla v Českém Krumlově, kostela sv. Michala v Olomouci, květné zahrady v Kroměříži apod.,“ dodává radní Lachnit.

Pavel Dosoudil, fotograf, výtvarník a kameraman, je členem Asociace profesionálních fotografů ČR. Absolvoval Filmovou a televizní fakultu AMU – obor kamera, přes dvacet let pracoval ve Filmovém studiu Barrandov, nejprve v trikovém oddělení, později jako kameraman hraných filmů. Současně se však věnoval i výtvarné fotografii, nejčastěji z oblasti hudby. Portrétoval řadu dirigentů, sólistů a dalších umělců pro titulní strany časopisů a obaly LP a CD, spolupracoval s hudebními vydavatelstvími Supraphon, Panton, Artia, Opus atd. Autor má ve svém archivu záběry všech významných divadel a koncertních sálů ČR, které fotografoval pro vědecké publikace o akustice a vystavoval v Rudolfinu v Roce české hudby 2014. Před nástupem digitálních technologií využíval klasických kombinovaných technik, projekcí a inframateriálů. Kromě volné tvorby se věnuje fotografii architektury, interiérů, nábytku a také fotografii zajímavých technologií v oblasti elektroakustiky. Vždy preferuje perfektní technickou kvalitu. Fotografováním se zabývá i jeho manželka Jitka Dosoudilová, absolventka soukromého studia výtvarné digitální fotografie, se kterou sdíleli například výstavu Konfrontace klasické a digitální koláže. Pro svou manželku byl v počátcích její tvorby učitelem.

Barokní architektura tvoří velice významnou fázi vývoje architektury na našem území a barokní sloh značně ovlivnil podobu české krajiny. Projevoval se zde přibližně od první poloviny 17. do třetí čtvrtiny 18. století, přičemž největšího rozmachu dosáhl na počátku 18. století. Barokní památky představují nejpočetnější a nejsouvislejší dochovanou vrstvu českého památkového fondu. Česká barokní architektura se díky své obsáhlosti a výjimečnosti stala samostatným uměleckohistorickým pojmem a je považována za nedílnou součást evropského kulturního bohatství. Za první barokní stavbu v Praze a jednu z prvních v Čechách je tradičně považována Matyášova brána Pražského hradu. V době vrcholného baroka v českých zemích vznikly dvě památky, zapsané na seznam UNESCO, morový sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci z let 1714 - 1754 a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, postavený v letech 1719 - 1722 v jedinečném stylu barokní gotiky českým architektem italského původu Janem Blažejem Santinim.

Název je odvozen z portugalštiny. „Barroco“ - velká perla. Baroko charakterizuje dynamičnost, pohyb, velkolepost. Vývoj spěje k větší složitosti, výsledné linie vznikají průnikem různých geometrických tvarů. Působení je založeno na střídání konvexních a konkávních křivek a ploch, na vystupňování napětí, střídání světla a stínů, barevných kontrastů a účinnosti malby a plastiky.

„Pavel Dosoudil již před časem návštěvníkům našeho komunitního centra představil výběr ze své portrétní tvorby, fotografie hudebníků, herců a dalších umělců. Nyní nám nabízí možnost poznat blíže své fotografické zachycení architektury. Příznačné je, že právě barokní architektury, neboť barokní umění je velmi působivé a emotivní a my žijeme v době, v níž emoce hrají velmi výraznou roli – jak v pozitivním, tak v negativním smyslu. Znalost znázornění emocí nám tak může pomoci ke kritickému povědomí a určitému odstupu k současnosti. V první řadě se však jedná o technicky dokonale podané umělecké fotografie, které určitě stojí za to vidět,“ říká JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5, který mj. pravidelně zahajuje výstavy v Galerii Prádelna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čáslav: Odbor správy majetku se těší z nového pomocníka

8:36 Čáslav: Odbor správy majetku se těší z nového pomocníka

Dne 9. 2. 2021 došlo k předání komunálního elektromobilu Selvo S2.DCH společností Traktory Kolín s.r…