Praha 5: Na cibuleckém kopci vzniknou nové třídy pro děti, dokonce i tělocvična

17.06.2021 16:43

V pražských Košířích roste vzhledem k bytové výstavbě v uplynulých letech potřeba nových míst pro školáky. Městská část Praha 5 již představila dvě varianty, kde by se ve školním roce 2025/2026 měl otevřít nový školní areál.

Praha 5: Na cibuleckém kopci vzniknou nové třídy pro děti, dokonce i tělocvična
Foto: MČ Praha 5
Popisek: Radnice Prahy 5

A to buď v ulici Nepomucká nebo v ulicích V Cibulkách-Na Výši. V době výstavby nové školy kapacitu pro prvňáčky dočasně navýší třídy přímo na cibuleckém kopci v areálu Tellus. Vzniknout by tu měla dočasná ZŠ Naskové.

Z demografických studií a prognóz školství, které si městská část po nástupu starostky Zajíčkové do funkce nechala vypracovat, bylo zřejmé, že budou radní stát v oblasti Košíř před třemi problémovými situacemi ve školství zároveň. K naplnění školních lavic spádovými dětmi by tu došlo už v roce 2022/2023, jednu z mateřských škol tu čeká demolice a pro některé děti zde chybí i tělocvična. Strategické řešení všech tří situací se radnici podařilo najít a ve spolupráci s investorem YIT jedná o jeho konkrétní podobě.

„Hledali jsme takový prostor v lokalitě Cibulek, do kterého by bylo možné dočasně přesunout děti z MŠ Naskové během její rekonstrukce, a zároveň umístit nové třídy pro prvňáčky, než se v Košířích postaví nová škola. Kromě samotné lokality pro nás bylo stěžejní, aby nový prostor měl i tělocvičnu, která tolik chybí nedaleké škole v Beníškové, a kterou by děti mohly využívat. Všechny tyto možnosti nabízí areál Tellus v ulici Naskové, a to za velmi výhodných podmínek,“ přibližuje starostka MČ Praha 5 Renáta Zajíčková.

Anketa

Má naše armáda nakoupit nová bojová vozidla pěchoty (BVP) za 52 miliard?

4%
94%
hlasovalo: 8591 lidí

Společnost YIT, které areál Tellus patří, žádosti vedení městské části o prostor vyhověla a vstoupila do jednání s jejími představiteli. „Jsme připraveni radnici poskytnout dočasné řešení pro účely navýšení školních kapacit – konkrétně celé první nadzemní podlaží, tedy prostor o rozloze 1200 metrů čtverečních. Zároveň v případě dohody uzpůsobíme patro tak, aby vyhovovalo všem předpisům, a kromě samotných tříd tu vzniklo i potřebné zázemí pro učitele, tělocvična, toalety a výdejna obědů. Jsme rádi, že můžeme přispět k tomu, aby se lokalita rozvíjela ku prospěchu místních obyvatel,“ říká Marek Lokaj, generální ředitel společnosti YIT Stavo.

„Pozemek, na němž stojí areál Tellus, je určený pro budoucí bytovou výstavbu a komerční prostory pro obchody a služby. S tímto cílem jsme jej také koupili.“ dodává Marek Lokaj. Od září 2022 tak zřejmě bude mít základní škola Nepomucká dočasně nové detašované pracoviště (ZŠ Naskové) v areálu Tellus na kopci Cibulka. Vzniknout by tu mělo 5 tříd s veškerým zázemím.

„Pokud k dohodě s investorem dojde, v srpnu bychom měli mít připravený návrh dohody o budoucím nájmu a jeho podmínkách, který v září projedná i Rada městské části. Investor nám přislíbil nájem, který stanoví s ohledem na svou sociální odpovědnost vůči lokalitě, a náklady by měly být za režijní cenu,“ doplňuje Tomáš Homola, radní pro investice a strategický rozvoj MČ Praha 5.

Kromě školáků se sem během rekonstrukce umístí i děti z MŠ Naskové, jejíž současná budova pro 50 dětí bude nahrazena novou a moderní školkou pro 140 dětí. „Jde o dlouho hledané a ideální řešení. Pro děti ze školky se prakticky nic nezmění, vstup do nových prostor budou mít jen o pár metrů vedle toho stávajícího. Třídy pro školáky, které tu vzniknou, jsou přímo v místě největší potřeby, tedy nahoře na cibuleckém kopci, kde je v současnosti největší nárůst počtu mladých rodin. Místo je pro děti vhodné i z hlediska bezpečnosti a pro rodiče dobře dopravně dostupné,“ uzavírá Renáta Zajíčková.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prostějov: Paliativní péče dokáže prodloužit délku dožití o 24 procent

21:23 Prostějov: Paliativní péče dokáže prodloužit délku dožití o 24 procent

Mnoho lidí má paliativní péči spojenou výhradně se závěrem života. Starost o umírající je bezesporu …