Praha 5: Podzim tanečního souboru Marietta

18.12.2017 8:36

"Taneční skupina Marietta patří mezi nejznámější a nejvýraznější seskupení aktivních seniorů, vlastně seniorek, neboť žádný muž nemá tolik energie jako ony tanečnice, které již několikátým rokem úspěšně reprezentuje Komunitní centrum Prádelna a celou Prahu 5" uvádí radní JUDr. Petr Lachnit, a pokračuje ...

Praha 5: Podzim tanečního souboru Marietta
Foto: Praha 5
Popisek: Vystoupení taneční skupiny Marietta

Dámy spolu tančí již sedmým rokem a v Komunitním centru Prádelna trénují dvakrát týdně. Součástí tréninků souboru, jehož věkový průměr je 73 let, je také zdravotní cvičení a další pohybové aktivity. Nejraději tancují country, ale i Českou besedu, line dance, anglické dvorní tance a francouzské quadrily. Vystupují především v různých seniorských zařízeních, domovech důchodců a jejich největší chloubou je vystoupení na Country Fontáně v roce 2016 v Chuchli a na Mezinárodním setkání seniorských aktivit v Budapešti. Každý rok na jaře Marietta pořádá v kulturním domě U Průhonu v Praze - Řepích „Memoriál Zdeňka Hrona“, kde spolu se slavnou trampskou kapelou Sešlost představuje tanečně - hudební dvouhodinový program.

Taneční soubor Marietta se však stal pojmem přesahujícím nejen Prahu 5. O letošním podzimu mají tanečnice za sebou již tři velké akce. Na konci září vystoupily na Náměstí Jiřího z Poděbrad na akci Fresh Senior Fest 2017, kde vzbudily velký ohlas a psalo se o nich v různých médiích. V polovině října byl soubor pozván na 3. Festival seniorů  v Plzni. Také tam jejich vystoupení oslovilo všechny návštěvníky a patřilo k těm nejúspěšnějším.

Zatím poslední akcí souboru byl zájezd do Rehabilitačního Ústavu Kladruby. Jiřina Zíková, která je taneční vedoucí country tanců, tento výjezd přibližuje: „Tato akce byla naší srdeční záležitostí, protože se tam po operaci ramene léčí naše vedoucí Lída Prouzová. Rády jsme proto přijaly pozvání a ohlas obecenstva, které tvořili zaměstnanci, ale i pacienti rehabilitačního ústavu, byl velký. Na tomto vystoupení jsme nejen tančily, ale spolu s naším harmonikářem Láďou Kavalírem a nadšeným publikem zpívali písničky Karla Hašlera. Tento zájezd byl radostí i pro nás a zcela se naplnilo naše heslo "Tančíme s radostí a pro radost“.

Že vystoupení v Kladrubech bylo skutečně velmi úspěšné, potvrzuje také dopis Ing. arch. Šárky Daňkové, která mj. píše: „V životě se mi stávají zajímavé věci. A jednou z nich je setkání s vedoucí taneční country skupiny Marietta paní Liduškou Prouzovou v Rehabilitačním ústavu v Kladrubech v době, kdy se zde léčím. Vystoupení jejích úžasných tanečnic v kladrubském sále bylo nejlepší kulturní akcí za celé měsíce mého pobytu. Všichni dámám můžeme závidět nadšení z tance a energii, kterou do vystoupení dávají. Neuvěřitelná je i radost ze života, kterou kolem sebe šíří. Krása celého programu nadchla nejen pacienty, ale i lékaře, fyzioterapeuty a zdravotní personál. Ti všichni se přišli podívat na skvělou choreografii tanců a obdivovali, jak Liduška Prouzová láskyplně vede soubor s jasným záměrem. Všem vyrazil dech věkový průměr tanečnic - 73 let a nemá smysl ani zmiňovat věk vedoucí souboru. Nádherná inspirace pro nás všechny.“

„Taneční soubor Marietta je pro mne potvrzením, že věk je pouhé číslo. O generaci mladší lidé nemají ani zlomek energie, elánu a životního optimismu jako tyto dámy. Ztělesňují pro mne příklad moderních seniorů, kteří jsou aktivní a činorodí. Jsem velmi rád, že se staly nedílnou součástí Komunitního centra Prádelna a zároveň propagují celou naši městskou část, jejíž pýchou se staly.“, doplňuje JUDr. Petr Lachnit, jenž se aktivně věnuje podpoře seniorů a projektů přispívajících k zlepšování kvality života všech obyvatel městské části Praha 5.  

reklama

autor: PV

Radek Koten byl položen dotaz

interpelace

Když vláda nereaguje na vaše interpelace, jaké jsou vaše další možnosti získat odpovědi, pokud nějaké jsou? Myslel jsem, že odpovědět do 30 dnů vláda, respektive tázaný musí ze zákona.A druhá věc, jak víte, že čísla,co vám možná premiér někdy dodá, budou pravdivá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Frýdek-Místek: Nová pokladnička už je na náměstí, přispějte ženám a dětem z „azyláku“

22:09 Frýdek-Místek: Nová pokladnička už je na náměstí, přispějte ženám a dětem z „azyláku“

Radnice odstartovala veřejnou sbírku Vánoční strom. Kolemjdoucí mohou přispět do zcela nové pokladni…