Praha 5: Podzim tanečního souboru Marietta

18.12.2017 8:36

"Taneční skupina Marietta patří mezi nejznámější a nejvýraznější seskupení aktivních seniorů, vlastně seniorek, neboť žádný muž nemá tolik energie jako ony tanečnice, které již několikátým rokem úspěšně reprezentuje Komunitní centrum Prádelna a celou Prahu 5" uvádí radní JUDr. Petr Lachnit, a pokračuje ...

Praha 5: Podzim tanečního souboru Marietta
Foto: Praha 5
Popisek: Vystoupení taneční skupiny Marietta

Dámy spolu tančí již sedmým rokem a v Komunitním centru Prádelna trénují dvakrát týdně. Součástí tréninků souboru, jehož věkový průměr je 73 let, je také zdravotní cvičení a další pohybové aktivity. Nejraději tancují country, ale i Českou besedu, line dance, anglické dvorní tance a francouzské quadrily. Vystupují především v různých seniorských zařízeních, domovech důchodců a jejich největší chloubou je vystoupení na Country Fontáně v roce 2016 v Chuchli a na Mezinárodním setkání seniorských aktivit v Budapešti. Každý rok na jaře Marietta pořádá v kulturním domě U Průhonu v Praze - Řepích „Memoriál Zdeňka Hrona“, kde spolu se slavnou trampskou kapelou Sešlost představuje tanečně - hudební dvouhodinový program.

Taneční soubor Marietta se však stal pojmem přesahujícím nejen Prahu 5. O letošním podzimu mají tanečnice za sebou již tři velké akce. Na konci září vystoupily na Náměstí Jiřího z Poděbrad na akci Fresh Senior Fest 2017, kde vzbudily velký ohlas a psalo se o nich v různých médiích. V polovině října byl soubor pozván na 3. Festival seniorů  v Plzni. Také tam jejich vystoupení oslovilo všechny návštěvníky a patřilo k těm nejúspěšnějším.

Zatím poslední akcí souboru byl zájezd do Rehabilitačního Ústavu Kladruby. Jiřina Zíková, která je taneční vedoucí country tanců, tento výjezd přibližuje: „Tato akce byla naší srdeční záležitostí, protože se tam po operaci ramene léčí naše vedoucí Lída Prouzová. Rády jsme proto přijaly pozvání a ohlas obecenstva, které tvořili zaměstnanci, ale i pacienti rehabilitačního ústavu, byl velký. Na tomto vystoupení jsme nejen tančily, ale spolu s naším harmonikářem Láďou Kavalírem a nadšeným publikem zpívali písničky Karla Hašlera. Tento zájezd byl radostí i pro nás a zcela se naplnilo naše heslo "Tančíme s radostí a pro radost“.

Že vystoupení v Kladrubech bylo skutečně velmi úspěšné, potvrzuje také dopis Ing. arch. Šárky Daňkové, která mj. píše: „V životě se mi stávají zajímavé věci. A jednou z nich je setkání s vedoucí taneční country skupiny Marietta paní Liduškou Prouzovou v Rehabilitačním ústavu v Kladrubech v době, kdy se zde léčím. Vystoupení jejích úžasných tanečnic v kladrubském sále bylo nejlepší kulturní akcí za celé měsíce mého pobytu. Všichni dámám můžeme závidět nadšení z tance a energii, kterou do vystoupení dávají. Neuvěřitelná je i radost ze života, kterou kolem sebe šíří. Krása celého programu nadchla nejen pacienty, ale i lékaře, fyzioterapeuty a zdravotní personál. Ti všichni se přišli podívat na skvělou choreografii tanců a obdivovali, jak Liduška Prouzová láskyplně vede soubor s jasným záměrem. Všem vyrazil dech věkový průměr tanečnic - 73 let a nemá smysl ani zmiňovat věk vedoucí souboru. Nádherná inspirace pro nás všechny.“

„Taneční soubor Marietta je pro mne potvrzením, že věk je pouhé číslo. O generaci mladší lidé nemají ani zlomek energie, elánu a životního optimismu jako tyto dámy. Ztělesňují pro mne příklad moderních seniorů, kteří jsou aktivní a činorodí. Jsem velmi rád, že se staly nedílnou součástí Komunitního centra Prádelna a zároveň propagují celou naši městskou část, jejíž pýchou se staly.“, doplňuje JUDr. Petr Lachnit, jenž se aktivně věnuje podpoře seniorů a projektů přispívajících k zlepšování kvality života všech obyvatel městské části Praha 5.  

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

A vy máte řešení klimatické změny která nepočká?

Zatím to vaše řešení ubližuje nemajetným lidem. Nebo jste před lety nausilovali o změnu kotlů z pevných na plyn či elektrické kotle ???? Ty plynové plánujete zrušit, či ne ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Třebíč: Na koni se jezdit nedá, k focení slouží kočár

13:55 Třebíč: Na koni se jezdit nedá, k focení slouží kočár

Od první adventní neděle je na patnácti místech v Třebíči rozmístěná světelná vánoční výzdoba, včetn…