Praha 5: Výlety Prahou s Domem sociálních služeb Na Neklance

05.08.2019 9:15

„Cestování, zejména v letních měsících, máme všichni rádi, jezdíme daleko nebo blízko, měníme prostředí a poznáváme nové lidi, můžeme prostě vypnout a prožívat naplno. Řada z nás si bez cestování za minulostí, krásami přírody, památkami a poznáváním cizích zemí nedovede svůj život vůbec představit. Život je neúprosný, pokud jsme v kondici, můžeme všechno, pokud však přijdou období, kdy zdravotní stav a věk už nám tolik neumožňují, začneme přemýšlet jinak a někdy propadáme skepsi a pesimismu, že to už nebude takové jako dřív. Opustit však myšlenku, že nemůžeme ani cestovat, by bylo velkou chybou,“ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit.

Praha 5: Výlety Prahou s Domem sociálních služeb Na Neklance
Foto: Praha 5
Popisek: Výlet s Domem sociálních služeb Na Neklance
reklama

A tak jsme se rozhodli v Domě sociálních služeb s odlehčovacím pobytovým zařízením Na Neklance 15 pro cestovatelské výpravy nejen za poznáním, ale i za splněním přání, snů a získání optimismu a naděje. Máme klienty, kteří rádi navštěvují místa svého mládí, a již nebyl čas a odvaha je opět navštívit. I přestože klienti v našem zařízení jsou odkázáni při pohybu na kompenzační pomůcky nebo mají problém ujít větší vzdálenost, bylo by smutné nedopřát jim cestování a výlety, plné zážitků, radosti a sdílení právě v létě, jak byli v životě zvyklí. Terapie vzpomínkami a návraty do prostředí, které milovali a kde kdysi žili, naprosto funguje. Nic není nemožné, a proto pro naše klienty pořádáme vzpomínkové, nebo naopak poznávací výlety Prahou a okolím. Máme jedinou možnost, jak některá místa znovu navštívit. Díky Taxíku Maxíku se dostávají klienti do svých míst přání, pohodlně a s doprovodem zkušených pracovníků ze zařízení, kteří jsou vždy nablízku.

V loňském roce jsme s Taxíkem Maxíkem navštívili významné pamětihodnosti, které osloví každého, Malou Stranu - Kampu, Břevnovský klášter, Grébovku, Kinského zahradu a mnoho dalších míst. Klienti při procházce po těchto kouzelných místech vzpomínají na zážitky s nimi spojené, zjišťují změny, které zde během let proběhly, a diskutují mezi sebou o tom, co čas přinesl i změnil.

Příběhy vždy se šťastným koncem

Letos jsme naše putování zahájili návštěvou Vyšehradu, pokračovat budeme prohlídkou Průhonic, na programu je návštěva výstavy motýlů v centru Prahy nebo pražská ZOO a další oblíbená místa. Cíle našich cest jsou vždy vybrané podle přání našich klientů. V programu nikdy nechybí ani návštěva kavárničky nebo restaurace, kde si všichni odpočinou a doprožijí společné zážitky.

Skvělé je, že naše příběhy z cestování jsou vždy se šťastným koncem. Nejeden senior se po výletu svěří, že byl měsíce a někdy i roky omezen zdmi svého bytu a ani již nedoufal, že ho někdy opustí. Naše výlety nejsou jen „zprostředkováním kontaktu se sociálním okolím“, ale hlavně krásným zážitkem, na který naši senioři dlouho vzpomínají i po opuštění pobytového zařízení. Spousta klientů až při výletu zjistí, že mají v tento okamžik vedle sebe spřízněnou duši, která má stejné vzpomínky či podobné zážitky, a poté spolu sdílejí v našem zařízení čas při dlouhých rozhovorech a vzájemném poznávání. Možná však nejdůležitějším zážitkem z výletů je pro naše klienty znovunalezení pocitu radosti z pohybu a znovuzískání motivace „jít dál“ a vůbec nevadí, že mají chodítko nebo vozíčkové křeslo. A o to tu přeci jde. Přejeme nejen jim krásné prázdniny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ostrava: Grossmannovu vilu by mohl zrekonstruovat soukromý investor

21:17 Ostrava: Grossmannovu vilu by mohl zrekonstruovat soukromý investor

Ostrava otevřela možnost rekonstrukce památkově chráněné Grossmannovy vily, postavené ve stylu art d…