Praha 5: Výstava malíře Romana Sedláka v Komunitním centru Prádelna

24.04.2019 8:38

Radní JUDr. Petr Lachnit zahájil ve středu 17. dubna ve smíchovském Komunitním centru Prádelna, v Holečkově ulici, velmi zajímavou a inspirativní výstavu abstraktních olejomaleb Magnum ignotum malíře Romana Sedláka. Vystavená díla si můžete prohlédnout do poloviny měsíce května.

Praha 5: Výstava malíře Romana Sedláka v Komunitním centru Prádelna
Foto: Praha 5
Popisek: Roman Sedlák a Petr Lachnit při vernisáži výstavy

Výstava Magnum ignotum představuje autorem dosud neprobádané teritorium vizuálního umění. Skrze abstraktní umění lze zkoumat své nejhlubší já, což autor činí prostřednictvím samotného výtvarného procesu. Výstava reprezentuje výsledky tohoto zkoumání. Postup při tvorbě abstraktního díla je fundamentálně odlišný od tvorby realistické. Je třeba oprostit se od všech logických úvah a nahlížení na svět. V procesu jsou odstraněny zaběhlé mentální koncepty a je možné nechat se unášet proudem energie, která je všude kolem nás. Tato výstava je krokem do neznáma, je to překročení pomyslného rubikonu. Je to cesta k poznání sama sebe.

Roman Sedlák (nar. 1987) je vizuální umělec, žijící v Praze. Soustředí se především na realistickou olejomalbu, ve které se snaží o širší tematický a obsahový přesah. Dominantou jeho tvorby posledních let jsou noční městské krajiny a scenérie, soustředění se na sílu a pomíjivost okamžiku, ale také realistická tvorba z automobilového prostředí, které je autorovou velkou životní láskou. Autor je ovlivněn východními filozofiemi, zejména taoismem, které mění jeho nahlížení na svět a každodenní realitu. Každý okamžik je unikátní a stojí za to zachytit ho na plátno či pomocí jiné umělecké formy. Ve svých volných chvílích se věnuje monochromatické fotografii.

„Výstavou děl Romana Sedláka Komunitní centrum Prádelna pokračuje ve svém rozvoji, kdy jeho činnost už zdaleka přesahuje běžnou nabídku podobných zařízení. Jedním z těchto výjimečných aspektů je výstavní program, který zasahuje velmi široké spektrum tvorby – od zavedených, akademicky vzdělaných autorů přes experimenty, tvorbu autodidaktů, dílka talentovaných dětí až po tematické expozice, věnované například lokální historii. Navíc nesmíme zapomenout na sociální a komunitní aspekt veškeré činnosti centra, který se nevyhýbá provozu galerie,“ říká JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Znojmo: Na znojemský hrad míří restaurátor

14:36 Znojmo: Na znojemský hrad míří restaurátor

Více než 700 tisíc korun umožní zrestaurovat nástěnné malby ve dvou místnostech znojemského hradu, k…