Praha 5 vybrala Pečovatelku roku 2018

19.11.2018 8:36

Radní pro sociální oblast JUDr. Petr Lachnit, radní Bc. Lukáš Herold, vedení sociálního odboru Úřadu MČ Praha 5 a vedení Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 ocenili ve středu 14. listopadu nominované pečovatelky roku 2018.

Praha 5 vybrala Pečovatelku roku 2018
Foto: Praha 5
Popisek: Pečovatelka roku 2018 s radním Petrem Lachnitem a Lukášem Heroldem

Oceňování této náročné profese je na Praze 5 tradicí. Povolání pečovatelky či pečovatele je v prvé řadě posláním. Ten, kdo si tuto práci zvolí, většinou se jí věnuje po celý život. Možná že se o práci pečovatelek a pečovatelů ještě pořád málo ví, ale ti, kdo potřebovali právě pomoc těchto pracovníků v náročných chvílích svého života, určitě ocenili její význam.

Pečovatelé a pečovatelky se o své klienty, jimiž jsou senioři, osoby s tělesným a zdravotním postižením od 35 let a rodiny s dětmi na Praze 5, starají nepřetržitě a obětavě 365 dní v roce. I o sobotách a nedělích nenechávají své klienty bez pomoci a docházejí za nimi buď do domácností, nebo o ně pečují v pobytovém odlehčovacím zařízení. V mnoha případech zejména u klientů seniorů tak nahrazují chybějící péči rodiny nebo ztrátu partnera, který byl oporou, někdy zachraňují doslova lidské životy. A co nejvíc klientům pomáhá? To je právě včasná pomoc, povzbuzení, naděje, společné sdílení, opora, pohlazení po duši a určitě nadšení, úsměv, humor, radost, anebo prosté lidské objetí.

Aby tito obětaví pracovníci a andělé strážní, jak je nazývají naši někteří klienti, mohli každý den vyrazit a plnit náročné úkoly, musí i oni cítit, že jejich práce má smysl. Proto je významné právě ocenění pečovatelky roku.

U nominací rozhodovala hodnocení klientů

V tomto roce bylo nominováno šest pečovatelek, které pracují ve střediscích Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5, v terénní pečovatelské službě, v domě s pečovatelskou službou Zubatého 10 a v odlehčovacím pobytovém zařízení Na Neklance 15. Po slavnostním zahájení představila ředitelka Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 nominované pečovatelky formou krátkých medailonků, které přiblížily a zhodnotily jejich dosavadní práci, jejich zkušenosti, náhledy a motivaci k této profesi. U nominací rozhodovala samozřejmě hodnocení klientů samotných. Na závěr odborná porota vylosovala z nominovaných vítěznou pečovatelku roku 2018, kterou se stala paní Zdena Davidová, pečovatelka terénní pečovatelské služby.

Tento slavnostní akt byl nejen krátkým zastavením a zamyšlením nad smyslem pečovatelské služby a práce pečovatelek a pečovatelů, ale hlavně poděkováním za psychicky i fyzicky velmi náročnou a obětavou práci, která je skutečným posláním a mnohdy vyžaduje určitou dávku sebeobětování. Máme radost, že naše pečovatelky mohou rozdávat radost a pomáhat druhým.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Export a import

Dělám v logistice. Denně k nám chodí vagóny zboží ze zahraničí, ale od nás jich vyvážímě minimum a situce se stále zhoršuje. Děláte v této problematice něco? Jak se snažíte podporovat náš export? A je import v takové míře nezbytný? Proč?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prostějov: Opravy a údržba bytového a nebytového fondu si vyžádají miliony

21:17 Prostějov: Opravy a údržba bytového a nebytového fondu si vyžádají miliony

Radní schválili plán oprav a údržby bytového a nebytového fondu, spravovaného společností Domovní sp…