HK: Průmysl i obchod žádají odklad obalové legislativy

21.05.2026 13:21 | Tisková zpráva

Zástupci obchodu a průmyslu důrazně varují před vážnými komplikacemi, spojenými s účinností evropského nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR).

HK: Průmysl i obchod žádají odklad obalové legislativy
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

Pravidla mají začít platit již 12. srpna, stále však chybí řada prováděcích předpisů, a proto není možné požadavky nařízení naplnit. Řada návrhů Evropské komise je navíc velmi nákladná a zákazníci zaplatí tisíce korun navíc kvůli zbytečně komplikovaným pravidlům. Tuzemský byznys požaduje odklad požadavků, které není technicky možné k datu účinnosti nařízení realizovat. V Česku proto vznikla celoevropská výzva na dvouletý odklad těchto nereálných požadavků, reálnější přístup k celé komplikované regulaci požaduje i český ministr životního prostředí.

Nové evropské nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR – Packaging and Packaging Waste Regulation) přináší dlouhou řadu nových povinností, které budou znamenat nutnost měnit obaly potravin i spotřebního zboží, stejně jako obaly pro přepravu. Vytvoření a testování nových obalů zejména pro potraviny přitom trvá jeden až dva roky.

„Firmy několik týdnů před začátkem účinnosti stále nevědí, podle jakých konkrétních pravidel mají připravovat nové obaly, měnit technologie a plánovat miliardové investice. Dlouhodobě upozorňujeme, že požadavky nového nařízení nejsou realistické časově ani technologicky. Způsob, jakým je PPWR zaváděno, je dalším dílkem do mozaiky nepředvídatelného prostředí, kterým Brusel firmám vytváří právní i ekonomickou nejistotu,“ říká Jan Mraček, viceprezident Hospodářské komory ČR.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Denis​ Doksanský byl položen dotaz

Muslimští migranti

Já nevím, ale nejde naštěstí problém s muslimskými migranty mimo nás? Nebo oni se sem nějak hranou? Podle mě naštěstí ne. Kolik jich tu teď je? A to, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny není to pro nás vlastně vykoupení z toho, abysme nemuseli přijímat právě muslimské migranty? Myslím, že to tak bylo p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Moravskoslezský kraj: Báňskými vlaky za uhlím i do zoo

7:14 Moravskoslezský kraj: Báňskými vlaky za uhlím i do zoo

Moravskoslezský kraj opět podpoří turistické výletní vlaky do ZOO Ostrava i po Ostravsko-karvinském …