Praha: Primátor dnes zahájil výstavu ke 100. výročí budovy Nové radnice

02.04.2012 19:43

Výstava, která bude otevřena od 3. do 30. dubna, chce ukázat nejen historii budovy a jejího okolí, ale také vazby budovy a magistrátu k historii a kultuře celé země.

Praha: Primátor dnes zahájil výstavu ke 100. výročí budovy Nové radnice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský hrad

„Výstavu 100 let Nové radnice otevíráme právě ve výroční den otevření této budovy pro veřejnost. Přináší Pražanům i návštěvníkům hlavního města možnost poznat příběh tohoto výjimečného objektu. Ačkoliv jde o stoletou dámu, je stále elegantní, zkrášlená vytříbenými architektonickými detaily architekta Osvalda Polívky,“ řekl primátor Bohuslav Svoboda.

„Pro milovníky historie je uvnitř budovy magistrátu výstava listin a artefaktů, která bude otevřena v době úředních hodin radnice. Návštěvníci zde najdou unikátní dobové plány pro stavbu nové budovy, ohlasy na stavbu v dobovém tisku nebo chronologický seznam všech primátorů sídlících v budově,“ uvedl radní pro kulturu Václav Novotný s tím, že kurátorem výstavy se stal architekt Michael Klang.

„Výstava je jedinečná jak svou přístupností – umístěna je ve venkovním prostoru před budovou radnice na Mariánském náměstí – tak i svou celodenní otevírací dobou,“ řekl ředitel Magistrátu hlavního města Prahy Martin Trnka.

Zpočátku sídlil v budově berní úřad. Od roku 1945 se budova stala trvalým sídlem pražských primátorů. „Budova potvrzuje svou výjimečnost nejen tím, že dokáže naplnit proměnlivé nároky různých generací bez zásadních úprav, ale i tím, že zůstává díky své výjimečné sochařské výzdobě a řemeslnému detailu – podíleli se na ní např. sochaři Stanislav Sucharda, Josef Mařatka, Ladislav Šaloun – důstojným a reprezentativním místem pražské správy,“ uvedl ředitel Archivu hlavního města Prahy Václav Ledvinka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Magistrát hl.m. Prahy

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vsetín: Otevření dopravního terminálu a nového podchodu pod železnicí

11:33 Vsetín: Otevření dopravního terminálu a nového podchodu pod železnicí

Ve Vsetíně se dnes uskutečnilo slavnostní otevření společného odbavovacího terminálu pro železniční …