Praha získá stoprocentní podíl v Pražských službách

07.11.2018 10:48

V úterý 6. listopadu se konala řádná valná hromada společnosti Pražské služby, a.s., v prostorách TOP HOTELS Praha. Valná hromada schválila na základě usnesení Rady hl. m. Prahy ze dne 25. září 2018, které přednesla radní Jana Plamínková, uzavření smlouvy týkající se výplaty protiplnění při výkupu účastnických cenných papírů zbývajících akcionářů společnosti Pražské služby, a.s. Odkupem akcií v hodnotě téměř 300 milionů korun bude mít hlavní město znovu plnou kontrolu nad svozem odpadu.

Praha získá stoprocentní podíl v Pražských službách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Praha, logo
reklama

Jedná se o výkup celkem 98 767 kusů akcií v hodnotě 2 928 Kč (akcie v nominální hodnotě 1 000 Kč) a čtyř kusů akcií za 1 172 Kč (nominální hodnoty 400 Kč). Celkově jde o 98 771 akcií za cenu 289 194 464 Kč.  Touto transakcí město získá akcie od Pražských služeb, a.s., za cenu 129 828 108 Kč, od drobných akcionářů za cenu 159 366 356 Kč.

Pro Prahu byl odkup akcií velice důležitý. „Do jednoho měsíce po vložení do obchodního rejstříku bude hlavní město Praha stoprocentním vlastníkem Pražských služeb, a.s., a bude tak mít plnou kontrolu nad společností, která provozuje spalovnu a sváží odpad na celém území hlavního města,“ upřesnila radní Jana Plamínková.

Za výslednou cenou stojí posudek od společnosti APOGEO Esteem, a.s., což je znalecký ústav jmenovaný Ministerstvem spravedlnosti ČR. Na základě vyžádání České národní banky bylo společností APOGEO Esteem, a.s., vypracováno doplnění o jinou výnosovou metodu. Jednání o odkupu přitom trvala několik let.

Již v minulém volebním období učinilo vedení hlavního města několik pokusů získat ve společnosti Pražské služby, a.s., 100 % akcií. Tyto snahy však nebyly úspěšné a jednání s ostatními vlastníky akcií nebyla ukončena. V tomto volebním období byla jednání obnovena a Praha znovu získá úplný dohled nad svozem odpadu a provozem spalovny. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Žatec: V městském parku se začíná budovat nová stezky pro kočárky či kola

20:51 Žatec: V městském parku se začíná budovat nová stezky pro kočárky či kola

Nová stezka, po které budou moci jezdit kočárky či cyklisté, se dnes začíná stavět v městském parku,…