Přerov: Rozhledna Čekyně dostala zelenou, její vybudování schválili radní

5.7.2022 2:56 odp. | Tisková zpráva

Radní oprášili dříve odloženou myšlenku na vybudování rozhledny na Čekyňském kopci a schválili záměr na její realizaci.

Přerov: Rozhledna Čekyně dostala zelenou, její vybudování schválili radní
Foto: prerov.eu
Popisek: Přerovské Horní náměstí

První úvahy a diskuse o rozhledně se vztahují už k roku 2020, kdy byla vytipována lokalita a prověřovala se možnost získání dotace, avšak s negativním výsledkem. Problémy, které přinesl kovid, tyto úvahy odsunuly na vedlejší kolej. „Přesto jsem přesvědčený, že tato lokalita si zatraktivnění zaslouží, už dnes je to turisticky využívaná oblast, kde svůj volný čas tráví senioři, rodiny s dětmi i mládež z nejbližšího okolí. A rozhledna by určitě byla lákadlem i pro výletníky z větší dálky,“ vysvětluje svůj návrh radní Jakub Navařík.

Vede tudy několik turistických tras a několik tras naučné stezky, tzv. Pěškobusu. Na relativně malém prostoru se zde potkává řada atraktivit – od Knejzlíkových sadů, přes vinice, libosad, sochu Mamutíka Toma až po skupinu malých jeskyní, nebo dochovanou pozorovatelnu civilní obrany. V bezprostřední blízkosti je také známá přerovská rokle.

„S kolegy z magistrátu jsem se detailně zabýval i všemi náležitostmi pro umístění rozhledny, možností napojení na komunikace a případně i na inženýrské sítě. V úvahu je třeba vzít také vzletové dráhy přerovského letiště - maximální vhodná výška stavby je asi 25 až 30 metrů. To ale zcela dostačuje, aby byl návštěvníkům umožněn unikátní výhled po velké části střední Moravy. Kvůli údržbě a souladu s krajinou by byla vhodná ocelová nosná konstrukce s dřevěnými prvky,“ doplnil Navařík.

Anketa

Co vy a letní dovolená?

hlasovalo: 5834 lidí

Odhadovaná cena takové stavby se pohybuje mezi 5 až 8 miliony, záleželo by na způsobu provedení, výšce a umístění v krajině. „V letošním roce se finanční situace města stabilizovala, proto jsem na začátku roku materiál oživil, a radní jej dnes podpořili,“ uzavřel Navařík.

Právě nyní probíhá hlasování o návrzích přihlášených do participativního rozpočtu, mezi kterými se také objevil návrh na rozhlednu na Čekyňáku. Jedná se však o projekt výrazně menšího rozsahu, který by v případě realizace nemohl svými náklady přesáhnout částku 500 tisíc korun. V participativním rozpočtu mohou lidé vybírat z 23 návrhů až do 31. července.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Jan Bauer byl položen dotaz

selhání vlády

Dobrý den, nemáte to jako politici lehké, na druhou stranu, jste za vodou, takže mimo realitu běžných lidí. Myslíte, že rady typu, více se oblečtě, méně se koupejte v teplé vodě... jsou k něčemu jinému, než že pobouří lidi? Ono to totiž vypadá, že vám úplně chybí sociální cítění nebo nevim.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hradec Králové: Adaptační skupina pro ukrajinské děti ukončí svůj provoz

18:01 Hradec Králové: Adaptační skupina pro ukrajinské děti ukončí svůj provoz

Od vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu zajistilo město Hradec Králové řadu výhod pro ukrajinské u…