Přerov zavádí prostupné bydlení. Končí pořadníky na byty, nastupuje motivační systém

12.03.2016 11:24 | Zprávy

Nový systém hospodaření s obecními byty schválili přerovští radní. Zásadní novinkou, která vejde od 15. března v platnost, je takzvané „prostupné bydlení“, které má umožnit i lidem z chudších vrstev dosáhnout na byty s lepší adresou. Podmínkou ovšem je, aby pracovali, nebyli dlužníky a neměli na svědomí žádný přestupek.

Přerov zavádí prostupné bydlení. Končí pořadníky na byty, nastupuje motivační systém
Foto: prerov.eu
Popisek: Přerovské Horní náměstí

„Zájemci tak mohou prostupovat z horšího bydlení až po lepší – ovšem nikoliv proto, že do rodiny přibývají děti a oni potřebují více místností, ale na základě jejich snahy začlenit se do společnosti, zajistit si práci, posílat děti do školy a nepáchat přestupky. Novým předpisem rušíme dosavadní pořadníky a zavádíme nový systém, který by měl být především motivující pro lidi, kteří se až dosud vyhýbali práci,“ říká náměstek přerovského primátora Tomáš Navrátil (ANO), který má na starosti sociální oblast. Jak uvedl, město Přerov má k dispozici zhruba 1500 bytů – s jejich přidělováním ale bude „opatrnější“.

Jak tedy bude systém prostupného bydlení prakticky fungovat?

Bytový fond Přerova jsme rozdělili do čtyř kategorií - na byty sociální, dostupné, zvláštního určení a byty obsazované formou výběrového řízení. Pro přidělení sociálního bytu jsou kritéria nejmírnější, prakticky jde o byty, řešící problémy s bezdomovectvím. Jsou to jednotky v přednádražní čtvrti – v ulicích Kojetínská, Husova, Škodova a Tovačovská.

Pro přidělení dostupného bytu už musí žadatel splňovat určité podmínky a snažit se. Podstatné je, aby byl aktivní na trhu práce – musí tedy mít platnou pracovní smlouvu, dohodu o provedení práce, nebo musí vykonávat veřejně prospěšné práce, veřejnou službu či dobrovolnickou činnost. Takový žadatel nesmí dlužit městu a je nepřípustné, aby měl na svědomí přestupky proti veřejnému pořádku, občanskému soužití, proti majetku či na úseku školství a výchovy mládeže. Samozřejmostí je, že žadatel měl bezproblémový předchozí nájemní vztah. Tyto byty už budou v lepších lokalitách – například v ulicích Denisova, náměstí Františka Rasche, generála Štefánika či na Jižní čtvrti.  Nájemníci budou mít smlouvu vždy jen na šest měsíců, protože si chceme pohlídat jejich vývoj – tedy jestli stále pracují, posílají děti do školy a podobně. Pokud zklamou, spadnou zase do kategorie „sociálních bytů“ a budou se muset přestěhovat takzvaně do horšího. Pokud nezklamou, smlouva jim bude prodloužena.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hradec Králové: Studie protipovodňových opatření v Plotištích

22:42 Hradec Králové: Studie protipovodňových opatření v Plotištích

V následujících měsících bude vznikat nová studie proveditelnosti protipovodňových opatření v městsk…