Podle prognóz projektantů v 60. letech minulého století byla životnost panelových bytových domů plánována na 30 – 40 let. Po uplynutí této doby se počítalo s jejich přestavbou nebo demolicí. Panelové domy ale stojí dál. Vzhledem k faktické vyšší životnosti těchto staveb je jejich vlastníky přistupováno k postupné revitalizaci. Zatepluje se, opravují se střechy, fasády, vyměňují okna a dveřní výplně, revitalizují se lodžie a balkóny, provádí se hydroizolace spodní stavby, rekonstrukce elektroinstalací, vzduchotechniky, vody, plynu či výtahů. Díky tomu se životnosti jednotlivých staveb prodlužují o 20–30 let. To jsou domy, ale co jejich nejbližší okolí?
„Problémy sídlišť jsou mnohem hlubší, než jenom ty kosmetické. Nestačí nechat obrůst paneláky zelení a napravit pár drobných nedostatků, aby se z nich potažmo z celého sídliště stalo místo, kde se lidé budou cítit dobře. Problémů je celá řada, jejich odhalení a náprava není jednoduchá a bude trvat řadu let. Jediná správná cesta k nápravě a dobrému výsledku vede skrze dialog mezi veřejností, architekty a městem,“ uvedl již před časem k zahájení projektu Sídliště Křižáky starosta města Příbrami Ing. Jindřich Vařeka.
Vyplň dotazník, zapoj se do dění, podílej se na podobě území, kde žiješ
Projekt revitalizace Sídliště Křižáky odstartoval v srpnu letošního roku. Obyvatelé měli možnost vyjádřit své náměty, připomínky a názory na život v tomto sídlišti formou dotazníku. V září následovalo veřejné projednávání s občany. Tam byly diskutovány výsledky dotazníkového šetření. Občané se vyjadřovali k situaci v tomto problematickém území a tím pomohli lépe identifikovat nejen problémy, ale i pozitivní stránky života na Sídlišti Křižáky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV