Příbram: Sousoší Znamení zvěrokruhu je zpět na náměstí 17. listopadu

18.07.2018 19:54

Keramické sousoší z kašny na náměstí 17. listopadu vyobrazující dvanáct znamení zvěrokruhu, je ode dneška zpět na svém místě.

Příbram: Sousoší Znamení zvěrokruhu je zpět na náměstí 17. listopadu
Foto: Honza Groh
Popisek: Václavské náměstí v Příbrami

Sousoší prošlo složitým restaurátorským procesem pod dohledem předního odborníka v oboru, vedoucího ateliéru restaurování výtvarných děl sochařských Akademie výtvarných umění v  Praze akademického sochaře Prof. Petra Siegla. Původní počet čtyř trysek kašny byl rozšířen na počet znamení zvěrokruhu. Zprovozněna by měla být do konce tohoto týdne.

„Velice si vážíme spolupráce s akademií výtvarných umění, jejíž tým odvedl skvělou práci,“ uvedl příbramský místostarosta Václav Švenda s doplněním, že profesor Siegl spolupracuje s městem Příbram i na posuzování stavu dalších uměleckých památek v majetku města. „Oprava sousoší na náměstí 17. listopadu byla takovou první vlaštovkou, chystáme se postupně opravit, případně restaurovat i další sochy v Příbrami,“ dodal.

Sousoší se před restaurováním nacházelo ve velmi špatném stavu. Kromě četných prasklin a trhlin chyběly v některých částech fragmenty originálního keramického materiálu a navíc bylo celé při poslední “opravě“ naprosto nevhodně natřeno červenou barvou, která dílo poškodila.

Restaurátorský průzkum a samotné restaurování památky provedl Tomáš Otoupal, student 6. ročníku Školy restaurování děl sochařských Akademie výtvarných umění v Praze pod odborným vedením vedoucího pedagoga Petra Siegla, který je rovněž autorem návrhu restaurátorského postupu.

Keramické sousoší Znamení zvěrokruhu je dílem akademického sochaře Prof. Jana Kavana. Architektonický návrh samotného náměstí 17. listopadu (dříve náměstí VŘSR) byl zpracován Václavem Hilským, Otakarem Jurenkou a Jiřím Náhlíkem v letech 1957-1960, přičemž samotná realizace byla dokončena v roce 1962. Kašna byla vyhotovena v letech 1960-1962 a od té doby prošla řadou proměn. Nejenže se změnila celková architektura kašny, a to hlavně v partiích obkladu, ale změny se dotkly také sochy samotné. V roce 2006 byla kašna nevhodným způsobem opravena – keramický materiál natřen červenou barvou, která plastiku poškodila.

Sousoší vyobrazuje dvanáct znamení zvěrokruhu. Ve spodní rovině je umístěn lev, kozoroh, beran a býk, ve vrchní rovině: panna, střelec, vodnář a blíženci. Mezi lidskými postavami jsou zakomponována znamení raka, štíra, vah a ryb.

Sousoší je vyhotoveno z keramického páleného materiálu. Je tvořeno osmatřiceti díly, které byly vytvářeny a páleny samostatně a poté jednotlivě sesazeny.

Výška sousoší je 230 cm, šířka 152 cm, hloubka 133 cm.
Termín započetí odborného restaurování: říjen 2017, dokončení červenec 2018
Celková cena za provedené restaurátorské práce: 267.490 korun včetně DPH.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

bezpečnost EU

Z čeho jste nabyl dojmu, že EU zvládá řešit otázku bezpečnosti? Máte pocit, že si dokázala dobře poradit s migrační krizí, a že je připravena na tu další?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plzeň: Demolice hlavní budovy Carimexu

13:05 Plzeň: Demolice hlavní budovy Carimexu

V úterý 7. května odstartovaly bourací práce na hlavní budově Carimexu známého také jako Skleněné pe…