Příbram a Hoorn oslavily 25 let spolupráce. U záchranářů i ve škole

29.10.2017 6:33

Když jsme se v nizozemském Hoornu probudili do prvního rána, přivítala nás zima, déšť a silný vítr. “Máte štěstí, takhle vypadá typické holandské počasí,” slyšeli jsme od svých hostitelů ještě několikrát téhož dne. A měli pravdu.

Příbram a Hoorn oslavily 25 let spolupráce. U záchranářů i ve škole
Foto: Příbram
Popisek: Příbram
reklama

Za svými přáteli do holandského Hoornu přijeli na začátku října příbramští zástupci škol, sportu, kultury, zdravotnictví a dalších oblastí. Někteří se tu potkali se svými starými známými, jiní se nová přátelství vydali teprve hledat. Obě města si právě letos totiž připomínají pětadvacetileté výročí spolupráce.

Společně s našimi holandskými hostiteli jsme zavítali do místního muzea, v příznačně deštivém počasí prozkoumali repliku lodi Half Moon nebo se vydali na procházku historickým centrem. Na některé účastníky čekal navíc speciální program, třeba březohorští hasiči se podívali na vojenské letiště i k vodním záchranářům, gymnazisté se zase zapojili do výuky ve zdejší škole. Další školy pak navštívili pedagogové a ředitelé podle svého oboru.

Hlavním bodem programu však bylo slavnostní setkání. Toho se zúčastnili starostové obou měst, došlo na předání darů a v následující neformální části i na setkání přátel a na příležitost si zavzpomínat. “Dnes neslavíme jenom uplynulých 25 let spolupráce, ale hlavně slavíme léta, která máme ještě před sebou,” věří příbramský starosta Jindřich Vařeka. S ním souhlasí i jeho hoornský protějšek Jan Nieuwenburg: "Máme velmi dobré vztahy s Příbramí a je pro nás důležité je udržovat a ve spolupráci pokračovat," dodává.

Nizozemský Hoorn se partnerským městem Příbrami stal v roce 1992. O tom, jak tato spolupráce vznikala, vypovídá také společný nizozemsko-český film. Na jeho české části se podílela GymTV, školní televize Gymnázia Příbram. Snímek měl premiéru právě během slavnostního večera a tvoří ho vzpomínky osobností z Příbrami a Hoornu. "Chtěli jsme poznat práci radnice v demokratické společnosti, kde byl kontinuální, nepřetržitý vývoj demokracie,” vzpomíná v něm na začátky spolupráce například tehdejší příbramský starosta Josef Vacek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihlava: Nová stěna na Pávově by měla ještě letos chránit obyvatele před hlukem

7:34 Jihlava: Nová stěna na Pávově by měla ještě letos chránit obyvatele před hlukem

Hluk z frekventované silnice bude obyvatelům jihlavského Pávova tlumit nová protihluková stěna. S pr…