Rodiny z Valašskokloboucka mohou využít službu domácího hospice

10.01.2017 8:33

S domácí péčí o nevyléčitelně nemocného lidem pomůže tým odborných pracovníků, který usnadní důstojné a kvalitní prožívání závěru života v domácím prostředí.

Rodiny z Valašskokloboucka mohou využít službu domácího hospice
Foto: wikipedia
Popisek: Valašské Klobouky

Vsetínská Diakonie nabízí ve Vsetíně a nově i na Valašskokloboucku novou službu, kterou je domácí hospic DEVĚTSIL.

Domácí hospicová péče je určena nevyléčitelně nemocným a umírajícím a jejich rodinám, které se rozhodly o svého blízkého pečovat v domácím prostředí. Odborný tým pracovníků pomůže zvládnout péči tak, aby nemocný netrpěl bolestmi, aby byla zachována jeho důstojnost a co nejvyšší kvalita jeho života, tak aby závěr života mohl strávit doma, obklopen blízkými.

Statistiky říkají, že více než dvě třetiny lidí si přejí zemřít doma. Realita je však taková, že doma umírá pouze 20 % lidí, většina z toho jsou však náhlá úmrtí. Nemocných, kteří jsou dochováni v domácím prostředí, jsou u nás jen asi 2 %. Důvodem je mimo jiné i strach rodiny a nejbližších, zda by takovou péči zvládli. Právě těmto lidem jde vstříc nová služba Diakonie Vsetín – domácí hospic DEVĚTSIL.

„O umírání koluje v naší společnosti řada falešných představ, jako například, že nevyléčitelně nemocný člověk musí být v nemocnici, že jen tam je možné například tišit bolesti a poskytnout veškerou péči. Doma se však většina z nás cítí mnohem lépe než v mnohdy odosobněném nemocničním prostředí. Nemocní, u kterých lékaři konstatovali, že další léčba už nemůže vést k vyléčení, často nemusí zůstávat v nemocnici. Potřebují však, aby o ně bylo dobře postaráno, a to po všech stránkách. Ve spolupráci s praktickým lékařem nemocného může domácí hospic poskytnout potřebnou péči přímo v domácnosti nemocného. Hospicový tým tvoří lékař, sestry, pečovatelky, ale i sociální pracovník, duchovní nebo psycholog. Důležité je, že také poskytnou pomoc, radu i podporu pečujícím osobám,“ říká Ilona Ostřanská, vedoucí domácího hospice DEVĚTSIL.

Právě rodina, která se o nemocného stará, často řeší strach z vlastního selhání v péči o umírajícího i obavy z toho, že na všechno zůstanou sami a neporadí si, když bude zle. Proto jsou pracovníci domácího hospice kromě pravidelných návštěv k dispozici 7 dní v týdnu po dobu 24 hodin na pohotovostním telefonním čísle a v případě potřeby kdykoli vyjedou do domácnosti. Pomohou také zajistit spolupráci s lékaři specialisty, vyřizování úředních záležitostí nebo zapůjčí potřebné vybavení a pomůcky pro péči o nemocného.

V neposlední řadě přichází i otázka, jak drahá je péče doma a jaké zdroje může rodina využít k jejich pokrytí. „Domácí hospicová péče je obecně velmi nákladná, snažíme se však, aby byla dostupná všem, kdo ji potřebují. Protože většina domácích hospiců dosud nemá smlouvy se zdravotními pojišťovnami, náklady na zdravotní péči a na cesty do domácnosti chceme hradit především ze sponzorských darů. Klient přispívá jen částkou 100 Kč denně na zdravotní péči a podle zákona platí pečovatelské úkony. K tomu je možné využít příspěvek na péči, který může činit, při plné závislosti na pomoci, až 13 200 korun měsíčně,“ přibližuje Ilona Ostřanská a dodává: „Rozhodnutí pečovat o blízkého člověka doma si velmi vážíme a v každém případě budeme hledat cesty, jak pomoci.“

Služba domácího hospice DEVĚTSIL sídlí na Vsetíně, na Smetanově ulici 1484 v 7. poschodí věžového domu, kontakty jsou: telefon 731 640 764 nebo e-mail: devetsil@diakonie.cz. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uničov: V takzvaném starém sídlišti proběhnou rozsáhlé stavební práce

9:37 Uničov: V takzvaném starém sídlišti proběhnou rozsáhlé stavební práce

V pátek 6. srpna se budou frézovat vozovky