Rokycany: Alej u Saské brány v soutěži Aleje roku bere druhé místo

23.01.2023 9:18 | Tisková zpráva

Alej U Saské brány je druhá v anketě Alej roku Plzeňského kraje.

Rokycany: Alej u Saské brány v soutěži Aleje roku bere druhé místo
Foto: wikimedia.org
Popisek: Rokycany

Spolek Arnika vyhlásil v pondělí 16. ledna vítěze ankety Alej roku. Již 12. ročník za Plzeňský kraj vyhrála Dlouhá alej u minerálního pramene v Tachově, o jeden hlas méně získala alej U Saské brány v Rokycanech. Do letošního ročníku ankety Alej roku nominovali lidé 93 alejí a stromořadí ze všech 14 krajů v České republice. V Plzeňském kraji lidé přihlásili 6 alejí a stromořadí.

„Moc děkujeme všem občanům, kteří se rozhodli dát svůj hlas naší krásné aleji U Saské brány. Uniklé vítězství o jeden hlas nás samozřejmě mrzí. Gratulujeme do Tachova k vítězství,“ uvedl starosta města Rokycan Tomáš Rada.

V Plzeňském kraji to bylo napínavé do poslední chvíle, protože první tři místa se lišila o jeden hlas a pořadí se neustále měnilo. Nakonec titul Alej roku 2022 Plzeňského kraje vyhrává Alej u minerálního pramene neboli Dlouhá alej, která je díky své výjimečnosti vyhlášená jako památná. Dovede turisty až k Windischgrätzovu minerálnímu prameni.

Alej U Saské brány byla vysazena v roce 1893 po zasypání příkopů podél městských hradeb. Ačkoliv samotná brána byla brzy poté zbourána, prostranství s alejí se výrazně nezměnilo a její jméno si zachovává dodnes. Rostou zde více než dvě desítky vzrostlých lip, z nichž některé jsou zřejmě ještě z původní výsadby. Na alej pak volně navazuje zelená enkláva, která se táhne podél zbytků městských hradeb směrem ke Střelnici.

Hodnota této aleje má několik důvodů. Především se jedná o jednu z posledních alejí, které v centru Rokycan (zatím) zbyly po mohutném kácení, jež ve městě bohužel probíhalo v minulých letech. Stromy také výrazně zlepšují mikroklima celého prostranství, což je užitečné, protože se zde nachází škola a školka a prochází zde hodně lidí. Celá alej navíc vykresluje část hranice původního půdorysu historických Rokycan.

  • Alej u minerálního pramene (Dlouhá alej) – 108 hlasů
  • Alej U Saské brány v Rokycanech – 107 hlasů
  • Stromořadí Hlavňovice k Suché – 105 hlasů

Cílem ankety je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Vzrostlé stromy přinášejí užitek přírodě i lidem. Pomáhají lidem například tím, že omezují hluk ze silnice, nebo omezují odnos zeminy z polí, také pomáhají řidičům v orientaci při snížené viditelnosti. Ochranou stromů podporujeme přírodní rozmanitost, tedy i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kopřivnice: V městě se bude diskutovat o fair trade

21:23 Kopřivnice: V městě se bude diskutovat o fair trade

V pondělí 3. dubna od 16 hodin se v Ringhofferově vile uskuteční diskuzní seznání O fair trade. Neví…