Roudnice nad Labem: Město zvažuje investici do monitoringu ovzduší

22. 2. 2019 8:36

V roudnických ulicích probíhá monitoring kvality ovzduší. Výsledky třítýdenního měření ČHMÚ přispějí k rozhodnutí o případné investici do zřízení trvalé měřící stanice.

Roudnice nad Labem: Město zvažuje investici do monitoringu ovzduší
Foto: archív autora
Popisek: Roudnice nad Labem

V minulém týdnu bylo v Roudnici nad Labem zahájeno měření čistoty vzduchu. Cílem je vyhodnocení aktuální situace na území města, srovnání se stanicemi v okolí a využití výsledků jako podkladu pro rozhodnutí o případné investici do zřízení místního trvalého stanoviště.

Měření, realizované ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem, probíhá v týdenních intervalech. Po dokončení prvního sběru dat Na Čihadlech se dnes měřící vůz přesunul na pozemek 1. ZŠ Karla Jeřábka, odkud bude příští pondělí pokračovat do sídliště k 3. ZŠ v ulici Školní.

„V minulosti jsme, z důvodu nedostačujícího technického zázemí, byli nuceni ukončit spolupráci se Zdravotním ústavem Ústeckého kraje. V současné době tak máme k dispozici pouze veřejná data portálu ČHMÚ. Rádi bychom občanům nabídli možnost informovat se o aktuálním stavu ovzduší v blízkosti jejich bydliště. Investice do vlastního stálého zařízení a jeho provozu by však město, i přes možnost čerpání dotací, stálo stovky tisíc až miliony korun. Zřízení stanice bychom tak zvažovali jen pokud by se výsledky zásadně lišily od hodnot naměřených např. ve Štětí, Litoměřicích, či Kralupech, kde již tato zařízení ČHMÚ provozuje," řekl místostarosta Mrg. Jiří Řezníček.

„Nepředpokládáme, že by v průběhu několika let došlo k rapidnímu zhoršení situace. Kromě polétavého prachu měříme koncentraci oxidů dusíku a nově i síry. Měření je záměrně prováděno v průběhu topné sezóny. Získáme tak nejen základní údaje potřebné pro srovnání s výsledky stanic v dalších městech, ale i rámcový přehled o lokálních topidlech,“ dodal Ing. Vladimír Drož, vedoucí odboru životního prostředí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cheb bude hostit mezinárodní konferenci odborníků na historické krovy

6:32 Cheb bude hostit mezinárodní konferenci odborníků na historické krovy

Konferenční setkání odborníků na historické krovy se uskuteční ve dnech 17. – 19. října v KC Svoboda…