Slavnostní otevření Kalvárie v Pelhřimově se blíží

19.10.2015 9:17 | Zprávy

Jeden z historických skvostů Pelhřimova – kaple sv. Kříže neboli Kalvárie prošla rozsáhlou opravou. Po třech letech revitalizace se nyní hrdě ukazuje v plné své kráse do širokého okolí. Slavnostní otevření této dominanty se uskuteční 27. října v 10 hodin s tím, že pro veřejnost bude kaple zpřístupněna od 12 do 17 hodin. Poté bude v 18 hodin následovat koncert Terezy Fantové&Staff.

Slavnostní otevření Kalvárie v Pelhřimově se blíží
Foto: Pelhřimov_kalvárie
Popisek: Pelhřimov_kalvárie

V majetku města od r.2012
Kaple sv. Kříže – Kalvárie je nemovitou kulturní památkou vedenou na ÚSKP ČR pod reg. č. 21880/3-5870. Objekt byl v majetku římskokatolické farnosti Pelhřimov. V roce 2012 jej do svého majetku získalo Město Pelhřimov, které si dalo za cíl její celkovou revitalizaci a zpřístupnění veřejnosti. Objekt byl vystavěn podle plánů místního stavitele Josefa Šlechty v letech 1883-1886.
„Původně zde stávala barokní kaple Božího hrobu vystavěná roku 1671 na náklad pelhřimovského měšťana Jana Kryštofa Blažejovského. Za Josefínských reforem byla kaple zrušena a prodána soukromé osobě. Později však měla obec snahu kapli obnovit, nebo nahradit stavbou novou. Někdy v letech 1865-6 byla loď kaple zbořena, ponechána byla pouze věžička s bání, o které se předpokládalo, že bude začleněna do nové stavby. Avšak roku 1876 po úderu blesku věž vyhořela a následně byla zbořena také,“ popsal Mgr. Vladimír Staněk z úseku památkové péče investičního odboru Městského úřadu Pelhřimov.
Obnova se tehdy realizovala podle návrhu z roku 1882 od místního stavitele Josefa Šlechty v novogotickém slohu. Plány jsou uloženy v Muzeu Vysočiny Pelhřimov a při současné obnově sloužily jako základní podklad.
Základní kámen kaple byl položen dne 3. května roku 1883. Slavnostní vysvěcení dokončené kaple provedl P. Vojtěch Holý 18. července 1886. Kaple sloužila pro své účely cca do počátku druhé poloviny 20. století. Poté přestala být užívána a začala chátrat. „Přibližně v 60. letech 20. století byla zbořena i část schodiště (zábradlí se sloupky). Zůstaly zachovány pouze stupně a podesty byly vyasfaltovány. Značné poškození zavinil vandalský přístup i v následující době, kdy byla například zcela vytlučena vitrážová okna. Dále byla ponechána bujná vegetace, která objekt pro veřejnost zcela zakryla,“ řekl Mgr. Vladimír Staněk.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Já tomu vašemu komentáři úplně nerozumím

Píšete v něm, že Ukrajinci v zástupné válce USA proti Rusku obětovali statisíce mužů a ztratili budoucnost země. Myslíte, že Ukrajinci měli nějak na výběr, když je Rusko napadlo? Co jiného mohou dělat, než se bránit? Neztratili by budoucnost země, právě, kdyby se nebránili? A ještě, co bychom teda p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Varnsdorf: Výstavba skateparku a volnočasového areálu míří do finále

19:44 Varnsdorf: Výstavba skateparku a volnočasového areálu míří do finále

Práce na novém skateparku a volnočasovém areálu v Západní ulici se blíží ke svému závěru. Stavba, kt…