Starobohumínské náměstí letos změní svou tvář

04.03.2015 8:31

Starobohumíňáci se v letošním roce mohou těšit hned na dvě zásadní proměny. Po dvouleté rekonstrukci za 50 milionů korun se otevře opravený secesní Národní dům na zdejším náměstí Svobody. A ani místní „rynek“ nakonec nepřijde zkrátka. Letos jej totiž čeká zásadní proměna. Nový kabát za 15 milionů korun. Při rekonstrukci, která začne v květnu, se prolne historie se současností. Na jedné straně se počítá s přírodními materiály a vzpomínkami na minulost, na druhé přinese ryze moderní a funkční prvky.

Starobohumínské náměstí letos změní svou tvář
Foto: mesto-bohumin.cz
Popisek: Bohumín

„Opravu náměstí jsme už dlouho připravovali a plánovali a chtěli ji spojit s rekonstrukcí zdejšího Národního domu. Nemělo proto smysl investovat do oprav zdejších cest a chodníků, když mělo novou tvář dostat celé náměstí. O jeho budoucí podobě jsme proto diskutovali i s místními obyvateli. Jsme rádi, že se nám rekonstrukci podařilo sladit i s opravou kanalizace a že se jí nejstarší a nejmalebnější náměstí konečně dočkalo,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

Náměstí bude po přestavbě vévodit žula. Dlážděné budou cesty, chodníky i centrální plocha. V žádném případě ale nebude rynek kamenně fádní. Stavbaři použijí na různých místech kvádry a dlaždice odlišných tvarů, velikostí i barev. „Ústřední zpevněná plocha bude mít podobu takzvané divoké mozaiky. Jde o dlažbu tvořenou kameny nepravidelných tvarů. Uprostřed bude vyveden znak Starého Bohumína,“ uvedl Jan Hock z odboru rozvoje a investic bohumínské radnice. Žulové nakonec budou i »koleje« – grafický prvek ve tvaru oblouku, který vymodeluje trasu, kudy před desítkami let jezdily tramvaje. Kvůli tomu padnou dva jehličnany, které s tramvajovou trasou kolidují. Kácet se budou v době vegetačního klidu, a to do konce března. I když o Vánocích plní funkci živých vánočních stromů, o sváteční atmosféru místní nepřijdou. Město počítá se zbrusu novou vánoční výzdobou na sloupech veřejného osvětlení za 200 tisíc korun. Z náměstí zmizí kvůli rekonstrukci ještě další dřeviny. Pět stromů s menšími obvody kmenů a také necelých čtyřicet metrů čtverečních keřů. Avizované kácení ale neznamená, že na náměstí po rekonstrukci zeleně ubude. Naopak. V plánu je výsadba čtrnácti nových stromů, především kolem památníku obětem obou světových válek. Zamýšlené platany budou lemovat Slezskou ulici a v(ý)jezdy z náměstí. Dva nové stromy dotvoří pomyslný čtverec kolem sochy sv. Jana Nepomuckého a doplnění se dočká také alej podél Národního domu. Zeleným prvkem na opraveném rynku bude v jeho zadní části také záhon trvalek a okrasných trav.

Zcela novým a hodně netradičním prvkem bude na opraveném náměstí »posedové plato«. „Prvek v podobě podlouhlého pódia bude tvořit konstrukce z oceli a tropického dřeva. Bočnice jsou vytvarovány tak, aby mohly sloužit jako stojany na kola,“ dodal Jan Hock. Plato, umístěné mezi stromy za sochou Jana Nepomuckého, bude markantní novinkou náměstí. Tou měl být původně vodní prvek, ale ten zdejší obyvatelé v anketě k navrhované proměně náměstí zavrhli.

Dotazníkový průzkum rovněž rozhodl o tom, že na rynku zůstane památník obětem obou světových válek. Projekt s ním proto počítá a ještě jej zvýrazní jedinou »nekamennou« plochou. Okolí památníku bude tvořit mlatový povrch a nová zeleň. Samozřejmostí bude vznik standardních parkovacích míst či autobusové zastávky. S historickými prvky pak budou kontrastovat nové lavičky, veřejné osvětlení nebo informační sloupky, které budou pojaty ryze moderně.

Rekonstrukci náměstí bude předcházet archeologický průzkum a oprava kanalizace. Severomoravské vodovody a kanalizace se do ní pustí už příští týden, a to 9. března. Bude probíhat po etapách až do konce května. Rekonstrukce náměstí na opravu kanalizace plynule naváže. Výkopové práce při opravě kanalizace ovšem využijí archeologové, kteří si je přijedou prohlédnout. Podle nich pak posoudí, jestli bude nutné na náměstí provést další sondy. Pokud by objevili nějaké historické artefakty a byl by tím pádem nutný rozsáhlejší průzkum, ovlivní to termíny rekonstrukce náměstí. Předběžně se zatím počítá s tím, že v září už by se starobohumínské náměstí mělo zaskvět v celé své kráse.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mesto-bohumin.cz

Karla Maříková byl položen dotaz

A a B

Je hezké, že chcete všem přidávat, navyšovat dávky, ale proč neříkáte i to B - tedy kde na to vzít? Jste pro zýšení daní? Jakých?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cheb: Zrealizován byl další Mega nápad

13:27 Cheb: Zrealizován byl další Mega nápad

Hotov je návrh paní Zdeňky Brožové s názvem „Ozelenění zastávek MHD“ z II. ročníku participativního …