Současnou starostí našich lesních správců je soustavné vyhledávání odumírajících a odumřelých stromů a jejich včasný odvoz z lesa dříve, než se pod jejich kůrou vylíhne nová generace podkorního hmyzu – kůrovce, který také jako druhotný škůdce po suchu a teplu napomáhá k rozpadu našich smrkových lesů.
Smrk ztepilý naše nejznámější a nejvýznamnější hospodářská dřevina, původně byl vysazován hlavně v horských oblastech. Teprve v minulém století začal být masově vysazován v nížinách. Nepočítalo se však s jeho nízkou tolerancí tepla a sucha, což se mu nyní stalo osudným. V důsledku nedostatečné vláhy, kterou vloni ještě umocnily tropické letní dny, se staly oslabené smrkové porosty snadnou kořistí pro kůrovce.
Zatímco hospodářský plán počítá v lesích města Šternberka s roční těžbou 2 600 kubíků, vloni byli těžaři nuceni poslat k zemi stromy o celkovém objemu 4 570 kubíků a ke konci letošního srpna už bylo odtěženo dalších 5 600 kubíků, tedy více než dvojnásobek celoročního plánu!

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV