Stržínek (ANO): Práci policie urychlit nedokážeme

26.11.2020 10:46

Starosta Stržínek řešil se senátorkou Seitlovou kauzu Bečva.

Stržínek (ANO): Práci policie urychlit nedokážeme
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO)

V pondělí 23. listopadu přijela do Valašského Meziříčí místopředsedkyně senátu Jitka Seitlová, aby se informovala o postupu při řešení ekologické havárie na řece Bečvě. Spolu se starostou Robertem Stržínkem se shodli na nezbytnosti úpravy legislativy a také určení jasného viníka této katastrofy.

Případ úhynu desítek tun ryb, k němuž došlo 20. září v úseku od Lhotky nad Bečvou dál po proudu Bečvy, stále vyšetřuje Policie ČR. Kauza úniku kyanidu z dosud neznámého zdroje však zároveň ukázala na mezery v legislativě. „Jak je postupem času stále zřejmější, odhalila nejasnosti v zákonných postupech a kompetencích jednotlivých orgánů státní správy k řešení likvidace a následků podobných havárií,“ vysvětlila místopředsedkyně senátu Jitka Seitlová. Proto také přijela do Valašského Meziříčí, aby se o průběhu a postupech řešení celé havárie informovala přímo od starosty Roberta Stržínka. „Mým cílem není najít viníka havárie, to je prací policie. Tato kauza však poukázala na nejasnosti v legislativě. Proto je třeba stanovit jednoznačné zákonné mechanizmy a postupy, které do budoucna přesně určí, jak v podobných případech postupovat a předávat informace,“ je přesvědčena Jitka Seitlová. Na tomto postupu se shodla také se starostou Stržínkem. „Je zřejmé, že ani přes tlak na vyšetření této ekologické havárie a jednoznačné určení viníka, nedokážeme urychlit práci policie. Co však můžeme, je společně apelovat na zákonodárce, aby provedli nezbytné legislativní úpravy, které jasně určité kompetence při likvidaci podobných ekologických havárií a jejich následků v budoucnu,“ řekl Robert Stržínek s tím, že: „Všichni zainteresovaní dělali v rámci svých možností a zkušeností maximum. Avšak vzhledem k tomu, že v důsledku tehdy ještě neznámé látky došlo k úhynu desítek tun ryb na území dvou krajů, postrádali jsme během této krizové události centrální řízení.“

Zároveň se oba politici shodli na nutnosti urychlit v podobných případech analýzy odebraných vzorků, s cílem co nejdříve zjistit, o jakou látku se jedná. „Jako starostovi mi chybí jasný seznam podniků a nebezpečných látek, s nimiž nakládají, který by jistě přispěl k rychlejšímu určení jedu v Bečvě,“ sdělil starosta Robert Stržínek.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberec: Zastupitelstvo schválilo znovuobnovení lanové dráhy na Ještěd

13:05 Liberec: Zastupitelstvo schválilo znovuobnovení lanové dráhy na Ještěd

Zastupitelstvo města Liberec schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy na Ještěd ve variantě: jedna…