Šumperk: Od května lidé mohou třídit gastroodpad

30.04.2021 13:55

Na začátku května odstartoval v Šumperku pilotní testovací projekt, díky kterému budou moci občané třídit další komoditu – gastroodpad, tedy zbytky z kuchyně.

Šumperk: Od května lidé mohou třídit gastroodpad
Foto: Archiv autora
Popisek: Šumperk, pohled z radniční věžě
reklama

„Jde o další krok, díky němuž můžeme z nádob na směsný odpad vytřídit až jednu třetinu obsahu. Na skládku tak nebude vyvážena složka, která má smysluplné využití,“ uvedl místostarosta Jakub Jirgl, který potvrdil, že Šumperk je první město v republice, které se do třídění gastroodpadu pouští.

Jak mají lidé při třídění postupovat? Gastroodpad mohou vkládat nejlépe do sáčku, který pevně zavážou tak, aby z něj, pokud možno, neunikal obsah. Tento sáček umístí do hnědé nádoby s označením GASTROODPAD, kterou najdou ve svém okolí (viz leták – lokality sběru ZDE).

Nádoby, které jsou opatřeny víkem s těsněním, budou vyváženy vždy v pondělí mezi 8. a 11. hodinou. Společnost Energy financial group (EFG) a její bioplynová stanice EFG Rapotín BPS, kam bioodpad poputuje k dalšímu zpracování, naloží celou nádobu a vždy ji vymění za čistou. V bioplynové stanici se bude tento dosud nevyužívaný odpad zpracovávat na zelenou elektřinu, teplo a biometan

„Již nyní pracujeme na tom, aby si lidé mohli koupit domácí malou nádobu s víkem na gastroodpad v informačním centru na Hlavní třídě. Doufám, že se v rámci rozvolňování centrum brzy otevře,“ informoval místostarosta Jirgl, který prozradil, že do tříděn gastroodpadu se pustí i zaměstnanci městského úřadu.

Co do gastroodpadu patří nebo naopak nepatří najdete v přiloženém letáku. Jsou zde i kontakty, kam lze hlásit, že nádoba je přeplněná nebo že je kolem ní nepořádek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihlava: Pěstírna spojila město s aktéry kultury i cestovního ruchu

20:00 Jihlava: Pěstírna spojila město s aktéry kultury i cestovního ruchu

Přes 30 hostů se zúčastnilo online setkání zástupců města se zájemci z oblasti kultury, cestovního r…