Šumperk: První elektrický vlak přijede z Uničova v roce 2022

24. 1. 2021 12:50

Elektrizace železniční trati 290 mezi Olomoucí a Šumperkem může pokračovat. Správa železnic vybrala zhotovitele prací v úsecích Uničov – Libina a Libina - Šumperk. První denní výluka je v plánu 11. února. Práce tak budou probíhat současně v celém úseku z Uničova do Šumperku. V plném proudu je už stavba mezi Olomoucí a Uničovem. Její dokončení se plánuje na letošní prosinec. Po celé trase až do Šumperka by měly první elektrické vlaky vyjet o rok později.

Šumperk: První elektrický vlak přijede z Uničova v roce 2022
Foto: Archiv autora
Popisek: Šumperk, pohled z radniční věžě
reklama

Po rekonstrukci tak budou moci vlaky jezdit mezi Uničovem a Šumperkem až stokilometrovou rychlostí. „Hlavním cílem stavby je elektrizace a rekonstrukce trati, které umožní zvýšení traťové rychlosti, zkrácení jízdních dob vlaků, zvýšení komfortu a bezpečnosti cestujících a tím i větší konkurenceschopnost železniční dopravy. Díky náhradě dieselové trakce za elektrickou se také zvýší kvalita ovzduší v okolí trati," uvedla mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Modernizace čeká i železniční přejezdy, na nichž budou doplněny bezpečnostní prvky. Přestavby se dočkají prakticky všechny stanice a zastávky na trati, které dostanou nová nástupiště umožňující bezbariérový nástup i výstup. Tam, kde dosud nejsou, přibydou rovněž přístřešky a informační systémy.

V blízkosti stávajícího přejezdu v Troubelicích bude vybudována nová zastávka Troubelice střed, která bude sloužit cestujícím namísto dnešní železniční stanice, v Novém Malíně se pak posune kolejové rozvětvení až za nově upravený železniční přejezd a u výpravní budovy vznikne jednostranné nástupiště o délce 90 metrů, na které se cestující dostanou s využitím nového schodiště a šikmé rampy. V Hrabišíně zase vybudují stavbaři jednostranné vnější nástupiště, dlouhé rovněž 90 metrů, přičemž přístup na něj zajistí zrekonstruovaný chodník.

Modernizace už je v plném proudu v úseku z Olomouce do Uničova, která má být dokončena letos v prosinci a bude na něm maximální rychlost dokonce až 160 kilometrů v hodině.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Písek: V domech s pečovatelskou službou se očkovalo proti koronaviru

17:39 Písek: V domech s pečovatelskou službou se očkovalo proti koronaviru

Více než 200 klientů píseckých domů s pečovatelskou službou bylo během čtvrtka 24. a pátku 25. února…