Ač mohl po skončení války v Trutnově zůstat, rozhodl se k dobrovolnému odchodu do Německa. Zbytek života se nadále věnoval česko-německým vztahům. Do němčiny přeložil například dílo Boženy Němcové nebo Jana Nerudy. „Během září a října v Trutnově probíhá série akcí, které se věnují odkazu Josefa Mühlbergera.
Tou organizačně nejnáročnější je bezesporu česko-německá konference nazvaná Josef Mühlberger a jeho koncept česko-německého sblížení, která se uskuteční 8. října v Uffu,“ upozorňuje na zajímavou akci Ivan Adamec, starosta Trutnova a dodává, že událost je volně přístupná veřejnosti.
„Konference má doslova hvězdné obsazení. Přednášet tu budou badatelé a historici z celých Čech, ale i Německa,“ prozrazuje organizátorka konference Eva Hrubá. Do Trutnova tak dorazí např. Dr. Raimund Paleczek, ředitel Sudetoněmeckého archivu v Mnichově, Dr. Susanne Lange-Greve, spisovatelka a literární historička nebo PhDr. Zdeněk Mareček, Ph.D., germanista z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně či PhDr. Václav Petrbok, Ph.D. z Ústavu pro českou literaturu AV ČR. „Velmi si vážíme toho, že záštitu nad celým projektem Josef Mühlberger – významný trutnovský rodák převzal starosta města Trutnova Ivan Adamec,“ dodává Hrubá.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV