Trutnov: Veřejnost může hlasovat o osudu bývalé věznice

08.10.2021 16:52 | Tisková zpráva

Jedna věznice, dva návrhy. Trutnovská radnice uvažuje o dvou projektech, z nichž jeden by mohl být realizován v prostoru bývalé věznice. Veřejnost může při rozhodování pomoci. Stačí hlasovat v anketě.

Trutnov: Veřejnost může hlasovat o osudu bývalé věznice
Foto: Miloš Šálek
Popisek: Trutnov, Krakonošovo náměstí

Nová Galerie Draka nebo Dům technických dovedností a FabLab, To jsou dva projekty, s jejichž autory město Trutnov jedná. Chce totiž oživit prostor bývalé věznice, kterou před rokem získalo od státu. „Chceme, aby objekt věznice sloužil co nejvíce lidem. Zároveň by měl být daný projekt schopen po uvedení do provozu získávat peníze z různých zdrojů, aby byl ideálně nezávislý na rozpočtu města,“ vysvětluje Tomáš Eichler, místostarosta města Trutnova.

Radnici může při rozhodování pomoci také veřejnost. S návrhy projektů je možné se seznámit na webu města Trutnova www.trutnov.cz, na jeho oficiálním facebookovém profilu nebo na YouTube kanálu. „Poté stačí hlasovat v anketě, která je také dostupná na komunikačních kanálech města. Budeme moc rádi, když se do hlasování zapojí co nejvíce Trutnovanů, abychom měli jasnější představu, jaký koncept by se jim v centru města líbil. Považujeme to jako poradní hlas dalším orgánům, které o osudu věznice budou rozhodovat,“ dodává Ivan Adamec, starosta města Trutnova. Hlasování bude možné až do neděle 17. října 2021. Projekt by se mohl realizovat v horizontu následujících 3-5 let. Město by na něho chtělo získat dotaci ze státního rozpočtu nebo z evropských fondů.

Budova z počátku 19. století byla postavena jako městská věznice. V nejrušnějších letech se v ní za rok vystřídalo více než tisíc vězňů. Za 2. světové války sloužila jako věznice gestapa a z kraje 50. let jako klasická státní věznice. Postupem času se její využití měnilo, fungovala například jako sídlo archivu a naposledy jako sklad civilní ochrany. Na počátku nového tisíciletí byl sklad zrušen a od té doby je objekt prázdný a nevyužívaný. Věznice má dvě patra a podkroví, její konstrukce a vnitřní dispozice stále odpovídají původnímu účelu stavby. Cely jsou zachované, objekt má masivní zdi a klenuté stropy. Město ji získalo v roce 2020 od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Podmínkou pro její získání bylo, že nebude využita pro bydlení ani běžné komerční aktivity.

Hlasovat můžete ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Dotace pro zemědělce

Dobrý den, ANO je prý proti tomu, aby získávání dotací pro zemědělce bylo navázáno na ekologické prvky. Zajímá mě proč jste proti? Vychází to z nějakého průzkumu, který dělal irozhlas. Na jednu stranu mi to přijde docela logické, ale nevím teda, co je těmi ekologickými prvky myšleno a zas je fakt, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká Lípa: Od června se bude možné na úřadě prokázat občankou v mobilu

22:28 Česká Lípa: Od června se bude možné na úřadě prokázat občankou v mobilu

Čím dál tím víc věcí se v našem životě elektronizuje, kartičky po kapsách tak nosí čím dál tím méně …