Hrušeň ve vlastnictví města Uherské Hradiště stojí jižně od Míkovic, na loukách zvaných Radovy. Je to strom, který fascinuje nejen svým věkem – oficiálně se odhaduje na 170 let, místní však uvádějí, že může být až třísetletý – ale i svým impozantním vzhledem. Kmen s obvodem 4,5 metru, koruna široká přes 20 metrů, výška asi 13 metrů tvoří majestátní siluetu, která vyniká v otevřené krajině. Výhled od její paty uchvacuje – od Buchlova a kaple Barborky až po pahorkatinu s rozhlednou Rovnina. Ne nadarmo se od roku 2001 pyšní titulem Památný strom.
„Naša hruška“, jak jí s láskou říkají místní, je víc než jen strom. Je symbolem, tichým svědkem generací, místem setkávání a chloubou celé místní části. Na Nový rok se pod její rozložitou korunou každoročně koná tradiční novoroční setkání, při kterém se schází až 150 lidí – místních i přespolních.
„Její přirozená krása uchvátí na první pohled – symetrická koruna, tvarovaný kmen, který jako by vyprávěl příběh let, co prožil. Pod jejími větvemi se člověk cítí bezpečně. Je to místo, kde si lidé odpočinou, zamyslí se nebo jen tak pozorují krajinu,“ popisuje Alena Slezáčková, která s podporou členek Folklorní skupiny Míkovice, strom do soutěže přihlásila. „Snad každá domácnost v Míkovicích má její fotografii. Je oblíbeným objektem pro amatérské i profesionální fotografy v každém ročním období.“
Podle ní si cestu k hrušce si místní i návštěvníci vybírají často. „Vede k ní pěšina lesem Hlubočkem nebo přes louky Radovy. Obě trasy nabízejí příjemnou procházku s mírným stoupáním, odměněnou výhledem a příjemným stínem pod rozložitou korunou památného stromu.“
Právě tato výjimečnost zaujala i odbornou porotu, která hrušeň zařadila mezi deset stromů Česka, ze kterých se bude vybírat ten nejpozoruhodnější. Anketu pořádá Nadace Partnerství s cílem podporovat péči o stromy a upozorňovat na jejich příběhy, které propojují přírodu a lidské osudy.
„Hruška si zaslouží nejen naši pozornost, ale i odbornou péči. I to byl důvod, proč jsme ji do soutěže přihlásili – vítěz totiž získává arboristické ošetření. Chceme, aby zůstala krásná, zdravá a mohla těšit i naše děti a vnuky. Aby si mohli vzpomenout na ty, kteří ji zasadili a starali se o ni – stejně jako to děláme my dnes,“ dodala Alena Slezáčková.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV