Učinilo tak ve spolupráci s Univerzitou Karlovou, která je nositelem projektu, jenž má být s využitím již přidělené finanční podpory MŠMT a dalších zdrojů v celkové výši až 130 milionů korun realizován v následujících čtyřech letech (s možností prodloužení do roku 2022 a dále). Jedná se rovněž o důležitou součást projektu hlubokých geotermálních vrtů v lokalitě Litoměřice. „Litoměřice se tak stanou městem s unikátním vědeckovýzkumným pracovištěm, jediným svého druhu v ČR, které doplní několik podobných pracovišť v Evropě. Bude poskytovat vysoce specializované služby různým průmyslovým a stavebním oborům, unikátní data a vybavení a v neposlední řadě budou moci vysoké školy, výzkumné organizace a firmy využít její zázemí pro vlastí výzkum či praktické zkoušky a testy, stejně jako výuku. Hlavním úkolem je koncentrovat odborné znalosti různých oborů a špičkové vybavení do jednoho místa a přispět k výzkumu efektivního využívání hlubinné geotermální energie, která představuje nevyčerpatelný zdroj obnovitelné energie,“ poukázal na význam projektu starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč. Učinil tak tento týden v průběhu dvoudenní mezinárodní konference, která probíhala v litoměřickém hradu za účasti českých i evropských odborníků z řady zemí, např. z Velké Británie, Německa, Francie či Švýcarska.
„V rámci výzkumné infrastruktury RINGEN, realizované konsorciem sedmi partnerů, bude realizována stavba vědeckovýzkumného pracoviště s laboratořemi a příslušnou technikou na místě jedné ze zdejších hal (viz vizualizace),“ konkretizoval záměr profesor Tomáš Fischer z přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Mezi hlavní výzkumné oblasti budou patřit např. testování nových vrtných technologií či stimulace propustnosti hornin ad.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV