V Novém Boru odhalí pomník rumburským hrdinům

24.10.2015 7:28

V Novém Boru slavnostně odhalí staronový pomník Rumburské vzpoury. Obnovený památník na Lesním hřbitově odkryjí v úterý 27. října v 10 hodin u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu. Události se zúčastní také hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

V Novém Boru odhalí pomník rumburským hrdinům
Foto: René Latko / novy-bor.cz
Popisek: Nový Bor

Pomník rumburským hrdinům, kteří položili životy za své přesvědčení, jen pět měsíců před koncem 1. světové války, obnovil Nový Bor v letošním roce. Jeho historie je velmi pohnutá.

Slavnostní odhalení původního pomníku, na nějž přispěli i prezident T. G. Masaryk a česká vláda, se uskutečnilo v roce 1923, kdy se stal uctívaným místem českých hraničářů. V roce 1940 ale pomník, symbol českého vlastenectví, okupanti záměrně zničili. Na jeho místě pak stála stéla z hrubě opracovaného kamene s pamětní deskou.

Město Nový Bor, ve spolupráci s občanským sdružením Společnost pro obnovení památníku rumburským hrdinům, připravilo a zrealizovalo obnovu pomníku dle původního návrhu Karla Dvořáka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Příbram: Městské lesy nabízejí vánoční stromky

12:59 Příbram: Městské lesy nabízejí vánoční stromky

Vánoční stromky je i v letošním roce možné zakoupit od příspěvkové organizace Městské lesy.