V Novém Malíně si připomenou vypálení české obce na dnešní Ukrajině

19.07.2018 11:30

V sobotu 21. července 2018 se u příležitosti 75. výročí vypálení Českého Malína na Volyni uskuteční pietní akt v Novém Malíně na Šumpersku. Toto tradičního setkání bude věnováno vzpomínce na bezmála čtyři sta zavražděných volyňských Čechů nacisty roku 1943.

V Novém Malíně si připomenou vypálení české obce na dnešní Ukrajině
Foto: novymalin.cz
Popisek: Nový Malín

Pietní vzpomínka pořádaná Sdružením Čechů z Volyně a jejich přátel, Iniciativou pro podporu vypálených obcí a obcí Nový Malín za podpory Olomouckého kraje se uskuteční v sobotu 21. července 2018 od 11 hodin u památníku obětem tragédie naproti obecnímu úřadu v Novém Malíně.

„Součástí plánovaného setkání je i panychida pravoslavné církve za oběti českomalínské tragédie, kde zazní jména všech bezmála 400 obětí smutných událostí z července 1943,“ uvedl k letošnímu setkání za organizátory Marek Štencl.

Součástí doprovodného programu je vernisáž výstavy „Český Malín na Volyni“, která se uskuteční v prostorách novomalínského obecního úřadu v pátek 20. července od 17 hodin. „Nebude chybět ani promítání filmů s tématikou volyňských Čechů včetně úryvků z dokumentárního filmu „Volyňští“. Tento film mapuje život a osudy volyňských Čechů na území dnešní Ukrajiny, tragické vypálení volyňské obce Český Malín nacisty v roce 1943 i návrat našich krajanů do vlasti po 2. světové válce. Snímek, jehož vznik podpořila také Iniciativa pro podporu vypálených obcí, byl uveden v roce 2013 a dočkal se několika repríz ve veřejnoprávní televizi,“ dodává předseda Iniciativy Filip Žáček.

Obec Český Malín byla založena na Volyni (území dnešní Ukrajiny) skupinou českých přistěhovalců v roce 1871. Dne 13. července 1943 byly však obce Český Malín a Ukrajinský Malín obklíčeny německým oddílem čítajícím 1500 mužů. Obyvatelstvo Českého Malína vyhnali do ulic pod záminkou kontroly dokumentů a odvedli do sousedního Ukrajinského Malína, kde je rozdělili dle věku a pohlaví. Nakonec byli muži a některé ženy nahnáni do kostela, který Němci polili hořlavinou a zapálili. Ti, kdo se snažili utéci, byli zastřeleni nebo ubiti. Většinu žen, děti a starce odvlekli zpět do Českého Malína, kde je nahnali do stodol, které následně podpálili.

Osudného dne bylo zavražděno celkem 374 Čechů a 26 Poláků v Českém Malíně. V Ukrajinském Malíně bylo celkem 132 obětí. Po válce se někteří přeživší usadili v obci Frankštát na Šumperku, který byl v roce 1947 přejmenován na Nový Malín.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Karlovy Vary: Do Dvořákových sadů se vrátila Dívka se džbánem

16:29 Karlovy Vary: Do Dvořákových sadů se vrátila Dívka se džbánem

Do Dvořákových sadů se na své místo nedaleko Hadího pramene po necelých pěti měsících restaurování v…