Vítkov: Léčebné a rehabilitační pracoviště mění nudné nemocniční chodby v galerie

8. 11. 2019 6:32

Chodby rehabilitační ambulance Léčebného a rehabilitačního pracoviště Vítkov, které je součástí novojičínské nemocnice, se proměnily v galerie. Svá díla zde vystavuje mladá umělkyně, která tak svým talentem zpříjemňuje chvíle pacientům.

Vítkov: Léčebné a rehabilitační pracoviště mění nudné nemocniční chodby v galerie
Foto: ROP Moravskoslezsko
Popisek: Opravený kostel ve Vítkově.

Nemocniční prostředí na mnoho z nás nepůsobí příliš přívětivě. Neplatí to však v Léčebném a rehabilitačním pracovišti Vítkov, kde zútulnit chodby napadlo v loňském roce Mgr. Lenku Rychlou, staniční sestrou lůžkového oddělení. Jejím nápadem se nechala inspirovat také rehabilitační ambulance, jejíž stěny nyní ozvláštňují obrázky talentované Karin Štencelové. „Chtěla jsem  zkrášlení rozšířit i na ambulance, kterými projde mnohonásobně více pacientů. Korkových, neatraktivních nástěnek jsme se moc  rádi zbavili,“ popisuje myšlenku, které ve Vítkově dali název „Proměňme chodby v galerie“, vrchní fyzioterapeutka a vrchní sestra Mgr. Vladimíra Dobiášová.

Prázdné, sterilní stěny často vídávala i sama autorka obrazů. „Docházela ke mně na ambulantní rehabilitaci. Při terapii jsme se  dostali k jejím koníčkům, ke kresbě a fotografii. Slovo dalo slovo a ona byla moc ráda za možnost vystavit u nás svá díla,“ vzpomíná na počátek spolupráce Mgr. Vladimíra Dobiášová.

Mladá umělkyně má z nevšední nemocniční výstavy radost. „Je to super myšlenka lidem dopřát takovou kulturu. Alespoň se zamyslí nad obrazem a na chvíli vytěsnění z hlavy každodenní starosti,“ říká autorka, 33letá Karin Štencelová, která ve Vítkově rehabilitovala po operaci rukou. „Měla jsem strach, že už nikdy nebudu malovat, ale vše dobře dopadlo. Sestřičky jsou tady úžasné,“ říká malířka a fotografka, jejíž tvorba odráží vlastní pocity. Diváci tak v dílech mohou spatřit energii, kterou do nich dává, smutek, radost i nadšení.

A ohlasy na výstavu, a to jak od pacientů, tak i personálu jsou pozitivní. „Všem se nový kabát chodeb moc líbí. Jsou nadšení,“ popisuje Mgr. Vladimíra Dobiášová z Léčebného a rehabilitačního pracoviště Vítkov, kde mají v plánu nudné chodby nemocnice měnit ve výstavní síně i v budoucnu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Olomouc: Jak zadržet vodu v krajině?

7:28 Olomouc: Jak zadržet vodu v krajině?

Obnova lesního majetku s důrazem na klimatické změny a kůrovcovou kalamitu patří mezi priority Olomo…