Jedná se o suverénně nejvyšší dotační podporu v historii Vyškova. Peníze dostane z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) Zelená infrastruktura. Její účel? Zkvalitnění veřejného prostranství, jehož konečná podoba bude mít charakter průchozí aleje. Půjde o kombinaci bydlení, služeb, parkování i veřejných ploch, z logiky samotného titulu nebudou chybět zatravněné plochy, keřové pásy a téměř stovka listnatých stromů.
Dotační podpora poslouží k demolici stávajících objektů a terénním úpravám v areálu po bývalém zemědělském podniku Lukrom. Vyškov se k výzvě Ministerstva pro místní rozvoj připojil 24. ledna letošního roku. „Je to obrovský úspěch a výsledek několikaměsíčního intenzivního úsilí týmu lidí. Dotaci rozprostřeme na tři dílčí akce: samotnou zhruba tříměsíční demolici, infrastrukturální výstavbu v letech 2025 a 2026 a na vlastní výsadbu zeleně,“ shrnul vyškovský místostarosta Karel Goldemund.
Vznik lesoparku je součástí uvažované širší přestavby území situovaného mezi Sídlištěm Osvobození a vlakovým nádražím, které je nedílnou složkou státem chystané modernizace železnice.
Platí, že hrubý odhad nákladů na obnovu území činí zhruba 130 milionů korun. „Moudřejší budeme po výběrovém řízení na zhotovitele. Postupujeme tak dílčími kroky, které mají skončit v průběhu roku 2026. Území má charakter brownfieldu. Cílem je revitalizovat stávající zastaralé výrobně-skladovací plochy a objekty na lesopark. Vznikne veřejné prostranství charakteru městského parku, které bude propojovat centrum Vyškova přes rekonstruované vlakové nádraží s plánovanou i stávající rezidenční zástavbou,“ zopakoval místostarosta Goldemund.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV