Vyškov: V Základní škole Nádražní dělníci vymění přes 200 oken

19. 5. 2019 15:03

Netěsnící okna se rosí, voda se drží na rámech a stéká do interiéru, což je ideální prostředí pro vznik plísní. Spárami rovněž dochází k velkým tepelným ztrátám. S okny je zároveň horší manipulace. Některá jsou kvůli špatnému stavu trvale přišroubovaná. Navíc nejsou už tolik odolná proti hluku z frekventované silnice. Řeč je o oknech na budově Základní školy Nádražní.

Vyškov: V Základní škole Nádražní dělníci vymění přes 200 oken
Foto: Vyškov
Popisek: Vyškov
reklama

Letos v létě dojde k jejich výměně, konkrétně části z nich. Dělníci totiž celkových 229 kusů vymění ve třech etapách. Radní města aktuálně schválili první z nich. „Investice je rozdělená do tří etap na období 2019 až 2021. Logicky bude probíhat vždy o letních prázdninách, aby stavební ruch nezasahoval do výuky. První etapa počítá s výměnou 15 kusů dřevěných špaletových oken nárožního štítu pod historickými věžními hodinami,“ oznámila místostarostka Vyškova Karin Šulcová.

Právě na špaletová okna město požádalo o dotaci z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. A u ministerstva kultury uspělo. Resort přislíbil 510 tisíc korun. „Budova je památkově chráněná a výměna zmiňovaných oken opět za špaletová představuje obnovu kulturní památky,“ zmínila místostarostka města.

Stavební zásahy budou spočívat v demontáži oken, dodávce a montáži nových, v malířských, klempířských a truhlářských pracích. „Za výměnu jsme samozřejmě rádi, je už velmi potřeba. Například okna na nejstarší části budovy školy pochází z poloviny 20. století. Svým technickým a vizuálním stavem neodpovídají současným požadavkům. Dovírání je problematické, okenní rámy jsou na mnoha místech zteřelé a prohnuté, nátěry jsou oprýskané. Celkově je údržba a jejich mytí obtížné. Spoje netěsní, okna tak nejsou odolná proti hluku z vnějšího prostředí,“ zdůraznil ředitel základní školy Pavel Pospíšil.

První etapa je naplánovaná se startem letních prázdnin, hotovo má být v druhé polovině srpna. Následující dvě etapy budou řešit výměnu jednoduchých dřevěných eurooken. Jde o okna ze Hřbitovní a Nádražní ulice i ta ve dvorním traktu objektu.

Celkově je investice rozpočtovaná na víc než 14 milionů korun. Z poptávkového řízení pro první etapu vzešla vítězně WAGNER stavební, spol. s r. o., cena špaletových oken se vyšplhala k bezmála 1 milionu a 895 tisíc korun včetně DPH.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jičín: Plánovaná rekonstrukce stacionáře Domovinka může začít

12:20 Jičín: Plánovaná rekonstrukce stacionáře Domovinka může začít

Starosta JUDr. Jan Malý a jednatel firmy VALC, spol. s.r.o., Ing. Pavel Valc ve čtvrtek 2. července …