Začínají Sborové slavnosti Hradec Králové 2011

7.6.2011 6:40 odp.

Ve dnech 8. – 11. června 2011 se za finanční podpory statutárního města Hradec Králové, Královéhradeckého kraje a Ministerstva kultury České republiky uskuteční osmý ročník mezinárodního festivalu Sborové slavnosti • Czech Choir Festival • Hradec Králové 2011 .

Začínají Sborové slavnosti Hradec Králové 2011

Bude to výjimečný ročník, neboť jeho cílovou skupinou budou děti mladšího školního věku. Je tedy zřejmé, že se organizátoři rozhodli podpořit sborové zpívání na jeho nejnižším stupni a dosud nezpívající děti ke sborovému zpívání přivést. A tak vzniká zábavný sborový festival s dětmi na jevišti i v hledišti. Z tohoto záměru vychází koncepce festivalu. Vzhledem k věku zúčastněných dětí budou festivalem prolínat dvě hlavní témata: téma přírody a téma pohádek. Pestrost se týká nejen programové nabídky, ale také uměleckých forem, které lze v programu nalézt. Kromě tradičního sborového zpívání se děti budou moci zapojit do dalších aktivit po boku profesionálních umělců. Pozvání přijala cimbálová muzika Hradišťan s uměleckým vedoucím Jiřím Pavlicou, Divadlo DRAK Hradec Králové, jehož členové se budou podílet na výchovném koncertě, kanadský sbormistr a skladatel Stephen Hatfield, který pro děti uspořádá sborové dílny a zasedne v porotě pěvecké soutěže. Ti všichni budou vystupovat společně s dětmi z přípravných oddělení dětských sborů převážně z východočeského regionu. Do festivalu se zapojí Vlčí máky a Habrmančata z Hradce Králové, Janihlásky z Chlumce nad Cidlinou, Radostný Plecháček z Nového Bydžova, Ptáčata z Rychnova nad Kněžnou, Čekanky ze Semil a Čtyřlístek z Ústí nad Orlicí. Také se ho již tradičně zúčastní sbory z Maďarska (dívčí sbor Sluneční svit), z Polska (dívčí sbor Skřivánečci Poznaň) a ze Slovenska (Dětský sbor ZUŠ Březno) a významní sboroví hosté z České republiky Kühnův dětský sbor, Český chlapecký sbor a Dětský sbor Domino z Opavy.

Sborové slavnosti programSlavnosti budou zahájeny ve středu 8. června ve Filharmonii Hradec Králové sborovým koncertem, na kterém se postupně představí všechny zúčastněné dětské sbory, a v druhé části programu vystoupí Český chlapecký sbor Hradec Králové. Ve čtvrtek se zástupci jednotlivých sborů utkají v soutěži ve zpěvu lidových písní „O duhového ptáčka" (tento symbol festivalu byl před devíti lety vybrán v rámci vypsané výtvarné soutěže z prací žáků hradeckých základních škol). V porotě soutěže zasednou členové Vokálního souboru Gentlemen Singers a Stephen Hatfield. Odpoledne bude v Muzeu východních Čech probíhat festivalový koncert, kde vystoupí zahraniční a vybrané mimohradecké sbory. Večer ve Filharmonii Hradec Králové zazpívá Dětský pěvecký sbor Domino z Opavy a výjimečný festivalový host, Khünův dětský sbor Praha, který kromě sborového repertoáru uvede také dětskou pohádkovou operu. V pátek 10. června dopoledne proběhne výchovný koncert pro děti mateřských a základních škol, na kterém se kromě sborového zpívání představí Divadlo DRAK a Čekanky Semily uvedou pohádku Sněhurka. Večer festival vyvrcholí Slavnostním koncertem ve Filharmonii Hradec Králové. Na koncertě vystoupí cimbálová muzika Hradišťan a v druhé části večera uvede společně s dětskými sbory a jejich sólisty pásmo písní „Studánko, Rubínko", inspirované přírodou a každoročními lidovými svátky. Autorem hudby je umělecký vedoucí Hradišťanu Jiří Pavlica, jehož hudba zněla půl roku ve zkušebnách zúčastněných sborů a na společných zkouškách v rámci festivalu. Některé písně uslyší děti na výchovném koncertě a celý projekt bude opakován v Novém Bydžově. V sobotu dopoledne se děti zapojí do pohádkového karnevalu v prostoru před Divadlem DRAK v Hradci Králové, kde si zazpívají písničky z pohádek a projdou se Labyrintem divadla. Sobotním karnevalem Sborové slavnosti nekončí. Odpoledne se rozjedou zahraniční sbory do regionálních měst, kde společně s domácími sbory uspořádají koncerty. V Novém Bydžově se představí slovenský sbor z partnerského města Března, místní sbor, chlumecký sbor, královéhradecký sbor a také cimbálová muzika Hradišťan a v Rychnově nad Kněžnou maďarský dívčí sbor.

Mezinárodní festival Sborové slavnosti • Czech Choir Festival • Hradec Králové bude již tradičně velkolepou oslavou sborového zpívání, kterého se letos zúčastní více než 500 nejmladších sborových zpěváků, což jistě stojí za pozornost nejen široké hudbymilovné veřejnosti, ale také představitelů školských a kulturních zařízení.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Hradeckralove.org

Andrej Babiš byl položen dotaz

kampaň

Negativní i špinavá kmpaň tu byly vždy, ale nemáte dojem, že s vaším příchodem do politiky, vše vygradovalo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroměříž: Obrazy světových malířů v květinovém ztvárnění na výstavě Floria Léto

14:52 Kroměříž: Obrazy světových malířů v květinovém ztvárnění na výstavě Floria Léto

Na Výstavišti Kroměříž proběhne od 12. do 14. srpna již 46. ročník celostátní prodejní výstavy nejen…