Vedle pracovníků muzea se na přípravě výstavy i dalšího programu podílelo chomutovské Muzeum Na Kočičáku, které se zaměřuje na budování československého opevnění v pohraničí ve 30. letech minulého století. Právě díky Muzeu Na Kočičáku si mohli návštěvníci muzea prohlédnout další dobové zajímavosti.
Samotná výstava přináší návštěvníkům detailní pohled do válečné každodennosti v Žatci a přibližuje klíčové události roku 1945. Expozice odhaluje, proč město s nadšením vítalo připojení k nacistické říši, jakou roli zde sehrály organizace jako SA, SS či Hitlerjugend, a proč se tehdejší starosta Richard Dietl snažil proměnit Žatec v reprezentativní městské centrum s druhým velkým náměstím.
Jedním z překvapivých témat je i zlatá éra žateckého divadla v době nacistické okupace a návštěvy významných nacistických činitelů, jako byli Rudolf Hess či Konrad Henlein. Návštěvníci si mohou prohlédnout řadu autentických předmětů a unikátních fotografií z muzejních sbírek, které dosud nebyly veřejnosti představeny.
Druhá část výstavy je věnována dramatickému období osvobození a následného odsunu německého obyvatelstva, které mělo v žateckém regionu zvláště silný dopad. Výstava nabízí nejen historická fakta, ale také hlubší zamyšlení nad tím, jak snadno může být společnost ovládnuta ideologií – a jak dlouho trvá, než dojde k nápravě.
„Je důležité připomínat, co válka znamená nejen pro národy a dějiny. Měli bychom si vážit toho, že již desítky let žijeme v zemi, kde nezažíváme tyto válečné hrůzy,“ uvedla při zahájení ředitelka muzea Eva Butková.
Autorka výstavy Milada Krausová připomněla, že ačkoliv práce na výstavě trvala přibližně rok, mnohé materiály měla připravené již z předchozího bádání. „Přesto mne překvapilo, nakolik zajímavý je osud Žatce v tomto období a jak relativně málo je zpracované zdejší dění za druhé světové války,“ dodala Krausová.
Výstava Krutá léta bude přístupná veřejnosti v hlavní budově muzea po celý nadcházející měsíc a slibuje nejen historické poznání, ale i hlubší pochopení této kapitoly žateckých dějin.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV