Zemědělci ze všech regionů Zlínského kraje oslavili v Kroměříži dožínky

19. 8. 2019 21:10

Zemědělci ze Zlínského kraje oslavili v Kroměříži konec žní dožínkovou slavností. Návštěvníkům představili své dovednosti i pestré kroje ze všech oblastí kraje a také z partnerského města Kroměříže Ružomberku.

Zemědělci ze všech regionů Zlínského kraje oslavili v Kroměříži dožínky
Foto: Kroměříž
Popisek: Kroměříž
reklama

Vrcholem akce byl dožínkový průvod, který tvořily stovky krojovaných. Účastníky dožínek pak na náměstí přivítal starosta Kroměříže Jaroslav Němec. „Práce zemědělců bychom si měli vážit. Je na místě jim poděkovat,“ uvedl Němec.

Žně ve Zlínském kraji se blíží ke konci. K pondělku bylo podle údajů ministerstva zemědělství sklizeno 97 procent řepky a 92 procent obilovin. U hlavní plodiny, pšenice ozimé, je výnos 6,09 tuny na hektar, u ječmene jarního 5,23 tuny na hektar a u řepky 2,95 tuny na hektar. U pšenice je to podobné jako loni, u ječmene a řepky jsou výnosy nižší. Podle Jana Haška, předsedy Okresní agrární komory Kroměříž a zastupitele Kroměříže, je příčinou nižších výnosů to, že část úrody snědli hraboši.

„Přesto máme co oslavovat. Dožínky jsou oslavou konce hospodářského roku, která je pro zemědělce také příležitostí k tomu, aby se zastavili a zhodnotili, jak rok dopadl,“ řekl Hašek. Hejtman Jiří Čunek upozornil na to, že stále více potravin vyráběných ve Zlínském kraji se pyšní značkou nejlepší kvality. „Všem přeji, aby zemědělce příští rok méně trápili škůdci a abychom my měli co jíst. Není to samozřejmost,“ upozornil Čunek. Podle prezidenta Agrární komory ČR Zdeňka Jandejska bude v České republice letošní úroda zhruba o osm procent vyšší, než tomu bylo loni.

Tradice byla obnovena v roce 2007

Program letošního 13. ročníku dožínek zahrnoval jarmark, folklorní vystoupení, gastrofestival s nabídkou regionálních potravin, výstavu zemědělské techniky i děkovnou mši svatou za úrodu. Při slavnostním zahájení převzal hospodář dožínkový věnec. Hejtmana Čunka, který na slavnost dorazil později, při tomto aktu zastoupil jeho náměstek Jiří Sukop. Dožínky jsou jednou z nejstarších domácích i světových lidových tradic. Jejich smyslem byly oslava ukončení sklizně obilí, které zajišťovalo obživu na další období, a poděkování za štědré dary poskytnuté přírodou. Většinou se odehrávaly na statku hospodáře, který měl povinnost žence pohostit a radovánky chasy zaplatit.

Dožínky se v Kroměříži konaly do roku 1974, tradice byla obnovena až v roce 2007. V Kroměříži se pořádají proto, že na Kroměřížsku zemědělci pravidelně dosahují nejvyšších výnosů ve Zlínském kraji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přerov podporuje vznik školy pro zdravotníky, radní už schválili nájemní smlouvu

21:23 Přerov podporuje vznik školy pro zdravotníky, radní už schválili nájemní smlouvu

Nájemní smlouvu mezi městem Přerovem a společností Agel schválili dnes na mimořádném zasedání přerov…