Zkušenosti z Kolína využijí i jiná středočeská města

03.02.2017 20:40

Téměř tři čtvrtiny obcí a měst ve Středočeském kraji plánují v brzké budoucnosti realizaci „chytrých“ projektů v oblasti dopravy, životního prostředí, informačních technologií a správy měst.

Zkušenosti z Kolína využijí i jiná středočeská města
Foto: wikipedia.org
Popisek: Kolín

Přes 50 % dotazovaných se chce zaměřit na podporu podnikání. Výsledky průzkumu mezi desítkami středočeských municipalit zveřejnilo Středočeské inovační centrum (SIC) na historicky první konferenci věnované tématu Smart Cities ve Středočeském kraji.
Témata spadající do oblasti „Smart“ patří posledních několik let ve veřejné a soukromé sféře k těm nejatraktivnějším. Zástupci středočeských měst a obcí, firem a expertů se 31. ledna sešli v dolnobřežanském ELI Beamlines a odstartovali inovační platformu Smart Cities, která má municipalitám nově pomáhat při přípravě a realizaci chytrých projektů.

Jedním ze středočeských měst, které už má s konkrétními projekty zkušenosti, je Kolín, kde využívají systém chytrého parkování nebo chytré odpadové hospodářství, které pomáhá sbírat aktuální údaje a nastavovat změny ve svozových trasách. „Nově jsme zavedli bezkontaktní placení v autobusech. Pro letošní rok plánujeme pilotní projekt pro žáky základní školy, kteří budou testovat využití bezkontaktních platebních náramků,“ uvedl místostarosta Kolína Michael Kašpar. Dalšími příklady technologicky vyspělých projektů jsou např. chytré lavičky s USB konektorem a možností bezdrátového připojení k internetu nebo chytré zastávky se solárně vyhřívanými sedačkami.

„Středočeský kraj má velmi specifickou sídelní strukturu – kromě pár větších měst se jedná většinou o města a obce s menším počtem obyvatel. Chceme proto hledat řešení, která budou nejen chytrá, přinášejí úspory a jsou vhodná i pro menší města,“ uvedl Věslav Michalik (STAN), radní Středočeského kraje, starosta Dolních Břežan a člen představenstva SIC. „O téma Smart Cities je velký zájem, a proto pevně věřím, že se nám do společných diskuzí podaří brzy zapojit i další municipality,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České Budějovice: Královská hra dětem prospívá

17:58 České Budějovice: Královská hra dětem prospívá

Krajské kolo Přeboru školních družstev v šachu zná své vítěze. Každý tým byl složen ze čtyř hráčů zá…