Zlín: 190 000 tun odpadu překryla hlína a ornice

28.11.2018 13:01

Důkladné zhutnění, položení izolace, navezení a rozprostření 60 centimetrů hlíny a finálně 20 centimetrů ornice. Tak vypadala rekultivace jedné ze sekcí skládky Suchý důl, na které Technické služby Zlín pracovaly letos na podzim. V těchto dnech byla investice za 6,68 milionu korun kolaudována. Na rekultivovanou sekci skládky bylo předtím navezeno 190 000 tun opadu.

Zlín: 190 000 tun odpadu překryla hlína a ornice
Foto: zlin.eu
Popisek: Zlín, ilustrační foto.
reklama

Skládka odpadů Suchý důl začala sloužit v květnu 2003. V minulosti již byly podobným způsobem rekultivovány tři její sekce, nyní tak šlo o čtvrtou část. „Do této sekce skládky, jejíž dno bylo před tím neprodyšně izolováno od podkladu, se první odpady od domácností a firem ze Zlína začaly ukládat v červnu 2013,“ vysvětlil ředitel Technických služeb Zlín Jakub Černoch.

A jak vypadá rekultivace v praxi? Nejdříve nastupuje speciální stroj, kompaktor, který má 29 tun a je vybaven speciálními ocelovými koly a radlicí. Ten vytvoří podle projektu tvar, zvaný figura, který je následně překryt. Nejdříve se na odpad položí půlmetrová minerální těsnící vrstva, která zabraňuje vyplachování dešťovou vodou. Následně dojde k zavezení zeminou. Celá plocha bude zatravněna a pravidelně udržována – případné náletové dřeviny by totiž mohly poškodit těsnost minerální vrstvy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otrokovice: Po skateparku přijde na řadu pumptrack, radnice žádá o dotaci

21:49 Otrokovice: Po skateparku přijde na řadu pumptrack, radnice žádá o dotaci

V současné chvíli finišují práce na výstavbě skateparku v nově vznikající sportovně odpočinkové zóně…