Zlín: Město zvýšilo investice do bytů

6. 2. 2020 7:35

Bytový fond v majetku statutárního města Zlína tvoří 5,61 % z celkové nabídky bytů ve Zlíně. V současné době disponuje 2 tisíci bytových jednotek, rozčleněných na běžné byty, na byty určené pro mladé rodiny coby startovací bydlení a na byty pro seniory a osoby se zdravotním postižením.

Zlín: Město zvýšilo investice do bytů
Foto: zlin.eu
Popisek: Zlín, ilustrační foto.
reklama

Jen za minulý rok město do bytů vložilo finanční prostředky blížící se 58 milionům korun. Vynaložená částka tak významně převýšila rok 2018. „Oproti předchozímu roku vzrostly náklady na opravy a investice do bytových domů cca o 20 milionů korun, převýšily tak nájemné vybrané městem o 7 milionů,“ uvedla náměstkyně primátora města Zlína Kateřina Francová.

Dlouhodobým záměrem vedení města Zlína je kromě péče o stávající bytový fond, také jeho omlazení rozšířením o nové byty. Ty by měla zejména mladým rodinám zpřístupnit plánovaná družstevní výstavba. Postup prací na projektu družstevní výstavby, který již odsouhlasila Rada města Zlína, čeká na schválení zastupitelstvem na jeho zasedání 13. února.

„Krokem výstavby družstevních bytů chceme vyjít vstříc produktivním lidem. Těm, kteří by si rádi ve Zlíně pořídili vlastní bydlení, ale se svými příjmy nedosáhnou na hypotéku. Mnohdy se právě této skupině plán vlastního bydlení zhatí kvůli nedostatku financí hned na začátku společného života. Navíc chceme uplatnit model družstevní výstavby, který se jeví pro město jako nejvýhodnější. Nezatíží městskou pokladnu úvěrem a ani nezhorší dluhový index města. První výstavba je v plánu v ulici Slanice. Pokud se tento způsob výstavby osvědčí, s výstavbou družstevních bytů budeme pokračovat i v jiných lokalitách,“ uvedl primátor města Zlína Jiří Korec.

Poslední výstavba bytů, do které se naše město pustilo, se realizovala v Malenovicích. V roce 2008 tam vyrostl dům pro seniory a zdravotně postižené osoby.

Mladé rodiny v současnosti mohou využívat až 30 malometrážních bytů o velikosti 1+kk, 1+1 nebo 2+kk v režimu startovací bydlení. Jsou cenově zvýhodněné, zaplatí tak za 1.–2. rok 50 Kč/m2, 3.-4. rok 55Kč/m2 a v 5.–6.roce se cena zvedá na 60 Kč/m2.

Pro seniory a osoby se zdravotním postižením má město k dispozici byty v domech k tomu určených. Nájem u těchto bytů činí v rozmezí 23,59 – 50 Kč/m2 za měsíc. Současný počet bytů, určených pro seniory a zdravotně postižené osoby je 466, bezbariérových je jich v majetku města 44.

Všechny byty, které nabízí statutární město Zlín k pronájmu, jsou obsazené. Výjimku tvoří pouze uvolněné byty, ve kterých probíhají, nebo v blízké době budou probíhat rekonstrukce či jiné úpravy významnějšího charakteru, které by bránily užívání bytu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Domažlice: Názvy autobusových zastávek budou revidovány

21:49 Domažlice: Názvy autobusových zastávek budou revidovány

Připravuje se revize názvů domažlických autobusových zastávek, které nemají aktuální vypovídací hodn…