Zlín: Reklamní áčko? Je potřeba splnit řadu podmínek

01.11.2011 8:21

Povolení ke zvláštnímu užívání komunikace a splnění řady podmínek - to jsou nutné náležitosti, které musí splnit žadatelé, jenž chtějí v ulicích Zlína umístit reklamní stojany typu "A". S dotazy, jak vyhovět potřebné legislativě, se v posledních týdnech obrací na stavební odbor magistrátu desítky podnikatelů.

Zlín: Reklamní áčko? Je potřeba splnit řadu podmínek
Foto: zlin.eu
Popisek: Letecký pohled na centrum města Zlín

O nutnosti mít vyřízené potřebné náležitosti se řada majitelů "áček" dozvěděla v souvislosti se zářijovou akcí strážníků, která byla zaměřená právě na neoprávněné umísťování těchto reklamních stojanů na veřejných prostranstvích. "Během ní se ukázalo, že drtivá většina "áček" je umístěná na ulicích bez patřičného souhlasu. Jejich majitelům hrozí sankce v podobě blokové pokuty nebo případně správního řízení před orgánem obce, kde se může jednat i o několika tisícové částky," varoval ředitel Městské policie Zlín Milan Kladníček.

Podnikatelé, kteří hodlají využívat reklamních stojanů typu "A", musí vyhovět ustanovením zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, týkající se takzvaného zvláštního užívání komunikace, což je užívání komunikace jiným než obvyklým způsobem nebo k jiným účelům, než pro které je určena. "Ke zvláštnímu užívání komunikace je přitom třeba mít povolení příslušného silničního správního úřadu - v našem případě oddělení dopravně správních řízení - vydaného s předchozím souhlasem vlastníka dotčené pozemní komunikace, a může-li zvláštní užívání ovlivnit bezpečnost nebo plynulost silničního provozu, také předchozí souhlas policie," sdělil Petr Skácel, vedoucí stavebního odboru magistrátu.

K získání povolení na umístění a provozování "áčka" na chodníku je třeba splnit řadu podmínek. Jednou z nich je, že umístěním a provozováním reklamního panelu nedojde k narušování provozu na komunikaci, což může být zásadním problémem. "Reklamní panely na veřejném prostranství představují v mnoha případech vážnou překážku především pro nevidomé a slabozraké osoby," upozornil Petr Skácel na fakt, že řada podnikatelů pro svá "áčka" příslušná povolení nakonec nezíská a nebudou je tak moci ve zlínských ulicích využívat.

V případě, že majitelé reklamních stojanů patřičná povolení získají, musí počítat se zaplacením místního poplatku za užívání veřejného prostranství, upravenou zákonem č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích. Na území města Zlína byl místní poplatek za užívání veřejného prostranství zaveden obecně závaznou vyhláškou č. 13/2007 o místním poplatku za užívání veřejného prostranství. "Pro účely této vyhlášky je pak území města rozděleno do dvou zón, což je podstatné pro stanovení výše sazby poplatku," doplnil Petr Skácel.

Strážníci se na nepovolené zábory veřejného prostranství, v tomto případě reklamními "áčky", zaměřili v září z toho důvodu, že jich začalo v ulicích Zlína výrazně přibývat. "Ten nárůst byl obrovský. Problém projít bezpečně v zónách, kde jsou tyto poutače umístěny, mají nejen nevidomí spoluobčané, ale už i všichni ostatní, včetně maminek s kočárky. Na tento fakt jsme proto museli reagovat," řekl Milan Kladníček.

Další zprávy ze Zlína čtěte ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Zlin.eu

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pardubice: Radnice pomohla rodičům a školám. Testovací místa navyšují kapacity PCR testů

21:40 Pardubice: Radnice pomohla rodičům a školám. Testovací místa navyšují kapacity PCR testů

Současná situace spojená s nízkými kapacitami PCR testů v Pardubicích, na které jsou děti odesílány …