Zlín: Reklamní áčko? Je potřeba splnit řadu podmínek

01.11.2011 8:21

Povolení ke zvláštnímu užívání komunikace a splnění řady podmínek - to jsou nutné náležitosti, které musí splnit žadatelé, jenž chtějí v ulicích Zlína umístit reklamní stojany typu "A". S dotazy, jak vyhovět potřebné legislativě, se v posledních týdnech obrací na stavební odbor magistrátu desítky podnikatelů.

Zlín: Reklamní áčko? Je potřeba splnit řadu podmínek
Foto: zlin.eu
Popisek: Letecký pohled na centrum města Zlín

O nutnosti mít vyřízené potřebné náležitosti se řada majitelů "áček" dozvěděla v souvislosti se zářijovou akcí strážníků, která byla zaměřená právě na neoprávněné umísťování těchto reklamních stojanů na veřejných prostranstvích. "Během ní se ukázalo, že drtivá většina "áček" je umístěná na ulicích bez patřičného souhlasu. Jejich majitelům hrozí sankce v podobě blokové pokuty nebo případně správního řízení před orgánem obce, kde se může jednat i o několika tisícové částky," varoval ředitel Městské policie Zlín Milan Kladníček.

Podnikatelé, kteří hodlají využívat reklamních stojanů typu "A", musí vyhovět ustanovením zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, týkající se takzvaného zvláštního užívání komunikace, což je užívání komunikace jiným než obvyklým způsobem nebo k jiným účelům, než pro které je určena. "Ke zvláštnímu užívání komunikace je přitom třeba mít povolení příslušného silničního správního úřadu - v našem případě oddělení dopravně správních řízení - vydaného s předchozím souhlasem vlastníka dotčené pozemní komunikace, a může-li zvláštní užívání ovlivnit bezpečnost nebo plynulost silničního provozu, také předchozí souhlas policie," sdělil Petr Skácel, vedoucí stavebního odboru magistrátu.

K získání povolení na umístění a provozování "áčka" na chodníku je třeba splnit řadu podmínek. Jednou z nich je, že umístěním a provozováním reklamního panelu nedojde k narušování provozu na komunikaci, což může být zásadním problémem. "Reklamní panely na veřejném prostranství představují v mnoha případech vážnou překážku především pro nevidomé a slabozraké osoby," upozornil Petr Skácel na fakt, že řada podnikatelů pro svá "áčka" příslušná povolení nakonec nezíská a nebudou je tak moci ve zlínských ulicích využívat.

V případě, že majitelé reklamních stojanů patřičná povolení získají, musí počítat se zaplacením místního poplatku za užívání veřejného prostranství, upravenou zákonem č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích. Na území města Zlína byl místní poplatek za užívání veřejného prostranství zaveden obecně závaznou vyhláškou č. 13/2007 o místním poplatku za užívání veřejného prostranství. "Pro účely této vyhlášky je pak území města rozděleno do dvou zón, což je podstatné pro stanovení výše sazby poplatku," doplnil Petr Skácel.

Strážníci se na nepovolené zábory veřejného prostranství, v tomto případě reklamními "áčky", zaměřili v září z toho důvodu, že jich začalo v ulicích Zlína výrazně přibývat. "Ten nárůst byl obrovský. Problém projít bezpečně v zónách, kde jsou tyto poutače umístěny, mají nejen nevidomí spoluobčané, ale už i všichni ostatní, včetně maminek s kočárky. Na tento fakt jsme proto museli reagovat," řekl Milan Kladníček.

Další zprávy ze Zlína čtěte ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zlin.eu

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohumín letos vrátí nájemníkům rekordní sumu na přeplatcích

22:09 Bohumín letos vrátí nájemníkům rekordní sumu na přeplatcích

Dobrá zpráva pro peněženky téměř čtyř tisíc nájemníků městských bytů. Radnice jim vrátí rekordní pře…