Zlín: Revoluční řešení dopravy v centru

19.02.2020 16:29

Pro budoucí řešení dopravy ve Zlíně je navrhován krátký hloubený tunel v délce cca 1 km v ose silnice I/49 na ulici třídy Tomáše Bati. Tento infrastrukturní rozvoj tak má zajistit možnost zklidnění a vyloučení individuální automobilové dopravy z centra města. Rada města Zlína na svém pravidelném zasedání schválila vypracování studie proveditelnosti této stavby.

Zlín: Revoluční řešení dopravy v centru
Foto: zlin.eu
Popisek: Zlín, ilustrační foto.
reklama

Tunel by měl být hloubený s betonovým skeletem, což umožní průjezdnost, ale i komfortní pohyb chodců nad ním. Oblast nad tunelem bude moci být obsluhována například vozidly MHD.

V rámci vybudování tunelu pod centrem města bylo posouzeno několik variant, ze které vyšla jako nejvýhodnější trasa od budovy 21 po městské divadlo doporučená dokumentem Generelem dopravy pro město Zlín. Před schválením tohoto záměru byly dopravní komisi a Radě města Zlína předneseny možné varianty řešení v návaznosti na zklidnění centra, které předložil Michal Čížek, odpovědný radní za dopravu.

„Myšlenka na zklidnění centra pomocí hloubeného tunelu je zajímavá. Přestože se nejedná o levné řešení, je stále nejvýhodnější z posuzovaných asi 10 variant. Jakmile se prokáže, že je stavbu možné vybudovat a budeme znát přibližný rozpočet na stavbu tohoto hloubeného tunelu, je potřeba začít vyjednávat se státem o spolufinancování a pokračovat v dalších stupních projektové dokumentace,“ prozrazuje Michal Čížek.

V této souvislosti bude nutná změna organizace provozu, na ulicích Štefánikova a Osvoboditelů se předpokládá obousměrný provoz, včetně přestavby dotčených křižovatek.

Cílem je zpracovat vedení zahloubeného tunelu podle schválené varianty vyplývající z dokumentu Generel dopravy pro město Zlín, což vyhotoví studie proveditelnosti. Tato dokumentace tak prověří prostorové vedení stavby, jejíž nedílnou součástí bude také návrh úprav povrchového řešení všech druhů dopravy v místech pěších tras, komunikace, cyklostezek i odstavných a parkovacích ploch v rozsahu podle zadání. Současně tato studie zmapuje nároky na přeložky inženýrských sítí, výstavbu souvisejících inženýrských objektů jako je odvodnění, požární zabezpečení, vzduchotechnika uvnitř tunelu, únikové cesty aj. Důležitou částí dokumentu bude sloučený odhad stavebních nákladů členěný na základě jednotlivých stavebních objektů a etap výstavby. Tunelem by mělo podle odhadů za den projet kolem 18 tisíc aut v obou směrech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Vsetín podle nás“ zvítězil

21:16 „Vsetín podle nás“ zvítězil

Historicky první participativní rozpočet města Vsetína už má svůj název, a to „VSETÍN PODLE NÁS“. Hl…