Zlín: Vytváříme Prostor Zlín s Krajskou galerií výtvarného umění

17.10.2022 15:03 | Tisková zpráva

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně při příležitosti 700 let Zlína připravila přehlídku současného umění ve veřejném prostoru, trienále Prostor Zlín 2022.

Zlín: Vytváříme Prostor Zlín s Krajskou galerií výtvarného umění
Foto: zlin.eu
Popisek: Letecký pohled na centrum města Zlín

Oslovila čtyři umělce, Annu Hulačovou, Tomáše Moravce, Pavlu Scerankovou a Tima, jejichž instalace jsou po dobu dvou měsíců k vidění v prostorách Zlína. Nyní plánuje studentům středních a základních škol ale i široké veřejnosti přiblížit současné umění prostřednictvím projektu Vytváříme Prostor Zlín, který zapojuje lektory, herce, hudebníky a tanečníky. 

Anketa

Jste ještě schopni zajistit si dostatek kvalitního jídla?

16%
hlasovalo: 16303 lidí

Přehlídku současného umění ve veřejném prostoru, trienále Prostor Zlín 2022, organizuje Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně už od raných 90. let. Každý z autorů letošního trienále pracuje s veřejným prostorem jiným způsobem, od figurální sochy, přes objekty, instalace po street art. Pro zájemce, kteří by se rádi dozvěděli více o jednotlivých instalacích, se v úterý 1. listopadu v 17 hodin bude konat komentovaná procházka s kurátorem.

Jiný způsob, jak intrepretovat současné umění školám a veřejnosti, nabídne Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně multižánrovým projektem kreativního učení Vytváříme Prostor Zlín, se kterým uspěla ve výzvě Národního plánu obnovy. „Program Vytváříme Prostor Zlín se zaměřuje na vnímaní uměleckých kontextů. Pomocí aktivit lektorů a umělců z různých oborů jako je hudba, tanec nebo divadlo chceme studentům zprostředkovat současné umění ve veřejném prostoru, ale i zlínskou architekturu,“ vysvětlil ředitel galerie Václav Mílek. „Propojovat různá umění mezi sebou přináší v dnešní době nejen možnost nahlížet na umění samotné z různých úhlů pohledu - tudíž vytvářet komplexnější obrázek o tématu, sdělnosti výstavy, ale také samo sebou láká širší kulturní obec, k tomu či onomu umění samotnému. Mezioborový přístup umožnuje nejen lepší porozumění vybraným artefaktům, ale zároveň pomáhá propojit různé sociální bubliny a interpretační stereotypy.“

Lektoři galerie vytvořili pro školy animační programy s pracovními listy, které obsahují výtvarné, kreslené, psané úkoly o uměleckých realizacích v centru města Zlína, které zde vznikly a zůstaly v průběhu let konání trienále. Dále pak připravují program s herci a hudebníky. V pondělí 24. října se bude konat u sochy Anny Hulačové před budovou 22 hudební pásmo s poezií a šansonem Duše uprostřed cihel v podání Heleny Čermákové s hudebním doprovodem Julie Vajdákové. „V posluchačích umocní základní otázky a vyvolá v nich uvědomění duševní stánky svého já, jež se ukazuje v umění, poznání, uvědomění vlastního bytí,“ vysvětluje edukátor Petr Nýdrle. V pondělí 7. listopadu se pak u instalace Pavly Scerankové na svitovské bráně uskuteční venkovní jevištní koláž Paprsek času (režie: Jan Janča), která propojí architekturu a výtvarné umění s uměním divadelním a tanečním. Herci (Radovan Král, Petra Králová, Petr Nýdrle a další) spolu s tanečníky (choreografie: Hana Geržová) za hudebního doprovodu Libora Macháčka ztvární průřez dobou od založení Baťových závodů po současnost. O multimediální přesah se postarají studenti Creative Hill College. „Vytváříme nový způsob jak mluvit o historii města a jeho obyvatel,“ dodává režišér Jan Janča. 

„Akce se bude odehrávat vždy ve dvou časech – dopoledne v 10 hodin, čase, který vyhovuje především školám a pak v 17 hodin, tak aby se mohla programu účastnit i široká veřejnost. Jak už vychází z charakteru přehlídky, tak i tyto programy se konají na veřejném místě, přímo u děl, která v rámci letošního trienále vznikly. Náhodní kolemjdoucí se tak stanou také diváky,“ doplňuje organizační informace ředitel galerie. 

Projekt kreativního učení Zlínského kraje Vytváříme Prostor Zlín se uskutečňuje za finanční podpory Evropské unie v rámci Národního plánu obnovy na období 2021–2026.

„Oceňuji nejenom skutečnost, že se Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně snaží oslovit nový okruh diváků tím, že výtvarné umění propojí s divadlem, poezii, tancem a podobně, ale i skutečnost, že se kreativita vedení instituce přesunula rovněž do ekonomické stránky. Galerie na tento projekt získala téměř 270 tis. Kč z Národního plánu obnovy ve výzvě Kreativního učení,“ uvedla Zuzana Fišerová, radní pro kulturu a školství.

Více informací ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

ceny energií

Můžete už konečně jasně říci, o kolik nejen příští rok, ale i do budoucna, porostou ceny energií. Vy totiž stále tvrdíte, že to bude maximálně v řádu jednotek procent, ale kdykoliv není spřízněn z vládou, a tím nemyslím jen opozici, ale třeba i odborníky, energetický úřad tvrdí, že to bude řádově ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Náchod: Železniční stanice má automat na filtrovanou vodu do vlastní lahve

13:33 Náchod: Železniční stanice má automat na filtrovanou vodu do vlastní lahve

Na náchodském nádraží se dnes pustil provoz automatu na kvalitní filtrovanou vodu do vlastní lahve.