Zmizelá Třebíč - Archeologie a dějiny města

13.09.2022 15:47 | Tisková zpráva

Archeologický výzkum na Karlově náměstí otevřel všem zájemcům o dějiny Třebíče pomyslné okno do dávné minulosti. Během dvaceti měsíců výkopových prací došlo k objevu mnoha zajímavých situací, které mění pohled nejen na historii města, ale doplňují důležité střípky do mozaiky o podobě krajiny a životě člověka ve středověku.

Zmizelá Třebíč - Archeologie a dějiny města
Foto: rep
Popisek: Třebíč

Převážná část zkoumaných situací totiž spadá do širokého časového rozmezí 12. až 15. století. Nálezy z 12. století nám ilustrují nejstarší podobu osídlení, které se postupně vyvíjelo až do fáze jeho řízeného zániku a založení nového města v poslední třetině 13. století.

Anketa

Chcete, aby soud uznal Babiše vinným za Čapí hnízdo?

2%
89%
hlasovalo: 12042 lidí

Od této chvíle dostává historické jádro Třebíče svůj nezaměnitelný půdorys, kterému vévodí právě rozhlehlé Karlovo náměstí s trhy, studnami, pranýřem, štětovanou cestou a kamennými budovami, které na něm však již dávno nestojí.

V ploše náměstí se pak po staletí usazovaly rozličné vrstvy vzniklé intenzivní lidskou činností, které obsahovaly množství rostlinných a zvířecích zbytků či drobných artefaktů vyházených či poztrácených středověkými obyvateli a návštěvníky města. Tento unikátní mix, složený se zbytků potravy, předmětů denní potřeby, nástrojů, zbraní, šperků, hraček, mincí a jiných nálezů, nám dává neopakovatelnou možnost nahlédnout do běžného světa nejen středověkého Třebíčana.

Vernisáž k nové expozici se bude konat ve čtvrtek 15. 9. 2022 v 16 hodin.
Úvodní slovo – Mgr. Aleš Hoch, Ph.D., kulturní program – ZUŠ Třebíč.

Expozice bude přístupná od 16. 9. 2022 denně. Více informací na TIC Bazilika, Zámek 1, Třebíč 674 01, tel.: 568 610 022, 777 746 982 nebo na stránkách ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

migranti

V rozhovoru pro PL jste řekl, že hnutí SPD tady nechce žádné africké a islámské migranty. Ty ale podle všeho k nám ani nechtějí. Jak se ale stavíte k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? A vracel byste na Ukrajinu bojeschopné muže? A pokud ano, jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberec: Proběhla velká úklidová akce dobrovolníků

22:28 Liberec: Proběhla velká úklidová akce dobrovolníků

Statutární město Liberec opět podporovalo dobrovolníky, kteří se připojili k úklidové akci Ukliďme L…