Znojmo: Nominační výstava vín přilákala 750 návštěvníků

12.09.2018 7:34

Na degustaci vín nominovaných do Národní soutěže vín Znojemské podobnosti, která se uplynulou sobotu konala v klášteře Dominikánů na Dolní České, se vydařila na výbornou. „Zavítali za námi místní i milovníci vína z celé republiky. Potkali jsme tu návštěvníky, kteří pravidelně jezdí na květnový Festival vína VOC Znojmo, ale zavítali za námi i náhodní turisté, jež se o degustaci vín dozvěděli až přímo ve Znojmě. Je vidět, že nominační výstava vín je další skvělou reklamou pro VOC Znojmo i pro město Znojmo jako takové,“ říká předseda pořádajícího spolku VOC Znojmo František Koudela.

Znojmo: Nominační výstava vín přilákala 750 návštěvníků
Foto: znojmocity.cz
Popisek: Letecký pohled na centrum města Znojmo
reklama

Nominační výstava vín, která nabízela přes 300 vín ze Znojemské podoblasti, včetně šampiona soutěže – Ryzlinku rýnského VOC Znojmo 2017 od Vinných sklepů Lechovice, přilákala 750 návštěvníků. Ti vypili 6 000 degustačních porcí, což odpovídá 360 lahvím vína. „Vína, která bylo možné ochutnat, čeká další kolo soutěže a já věřím, že spousta vín ze Znojemské vinařské podoblasti se do národního Salonu vín probojuje. Vinařům držím palce,“ dodává Koudela.

Národní soutěž vín Znojemské podoblasti pořádal spolek VOC Znojmo ve spolupráci s Národním vinařským centrem a Svazem vinařů ČR a za podpory Vinařského fondu ČR. Soutěž je nominační ve smyslu nominace těch nejlepších vín ze Znojemska do celostátní Národní soutěže vín 2018. Další nominační výstava vín se ve Znojmě bude konat v roce 2020.

Vinařské akce ale tímto ve Znojmě nekončí. O víkendu se koná Znojemské historické vinobraní, na kterém se vinaři VOC Znojmo v pátek a v sobotu postarají o největší vinařskou scénu – ochutnat na devět desítek vín odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené budete moci v pátek a v sobotu u rotundy sv. Kateřiny.

Znojemská vinařská podoblast je jednou ze čtyř podoblastí vinařské oblasti Morava, zahrnuje celkem 3 530 hektarů vinic a 91 vinařských obcí. Naše podoblast je vyhlášená především bílými aromatickými víny. Skvělá vína dávají odrůdy Sauvignon, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené, výborná jsou také z odrůd Rulandské bílé, šedé i modré či z Pálavy.
Jedním z důvodů, proč se na Znojemsku rodí vína s originální chutí a pověstnou rozmanitostí, je stylově pestré spektrum kvalitních bílých odrůd, které je řadí mezi nejlepší světová bílá vína. Za chuťově plná a svěží aromatická bílá vína však Znojemsko vděčí nejenom velkému počtu šikovných vinařů, ale také ideálním přírodním a klimatickým podmínkám. Studené větry z nedaleké Českomoravské vrchoviny spolu s termoregulačním vlivem řek Dyje, Jevišovky a Jihlavy dávají zdejším vínům nezaměnitelnou kořenitou chuť a plnost. Díky střídání slunečných dnů a chladnějších nocí hrozny zrají pomaleji, ale zato si uchovávají vonné látky a dosahují vysoké jakosti.

VOC Znojmo, založené v roce 2009, je prvním apelačním systémem v České republice a představuje tak revoluční krok, který klade velký důraz na terroir, tedy označování vín podle místa původu. Vína VOC Znojmo sjednocuje mimořádná aromatičnost vín, způsobená střídáním studených nocí a teplých dnů v době zrání hroznů, což má velký vliv právě na tvorbu aromatických látek. Právě díky těmto podmínkám jsou vína z okolí Znojma velmi výrazná a dobře rozpoznatelná.
Značka VOC garantuje chuťově plná a aromatická vína z ověřených oblastí Znojemska. Zkratka VOC znamená „vína originální certifikace“. Do systému VOC Znojmo jsou zařazeny tři pro Znojemsko nejtypičtější odrůdy: Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Do spolku VOC Znojmo patří v současné době devatenáct vinařství.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přerov: Most nad Strhancem je ve špatném stavu, chystá se jeho oprava i vyčištění toku

11:20 Přerov: Most nad Strhancem je ve špatném stavu, chystá se jeho oprava i vyčištění toku

Opravy se dočká most přes potok Strhanec, sloužící k propojení přerovských ulic Skopalova a Na Hrázi…