Znojmo: Radniční věž bude významnou investicí města i v příštím roce

03.12.2023 11:17 | Tisková zpráva

Právě probíhající oprava radniční věže se dostává do druhé etapy. Stane se tak významným investičním projektem pro příští rok. Na druhou etapu její opravy bude v rozpočtu města vyčleněno bezmála 20 milionů korun.

Znojmo: Radniční věž bude významnou investicí města i v příštím roce
Foto: znojmocity.cz
Popisek: Letecký pohled na centrum města Znojmo

„Dosavadní průběh prací odhalil mnohem větší míru poškození konstrukce věže, než jsme se původně domnívali. Aby tak byla oprava opravdu precizní, vyčlenili jsme v rozpočtu prostředky na 2. fázi rekonstrukce věže,“ vysvětlila místostarostka Znojma Bohumila Beranová, která má ve své gesci památkovou péči. Radnici čeká oprava spodního ochozu včetně čtyř posledních věžiček s báněmi, stavební příprava nové expozice a oprava radničních hodin.

Anketa

Povedla se stávka ČMKOS?

77%
18%
hlasovalo: 10846 lidí

Nejnáročnější bude oprava ochozu. „V rámci přípravy projektu byla konstrukce ochozu přístupná pouze velice omezeně zevnitř. V jakém je konstrukce stavu, jsme zjistili až v průběhu prací, kdy se některé její části včetně podlah demontovaly. Trámy zde jsou opravdu silně poškozené. Každý jednotlivý krok tak konzultujeme s odborníky a památkáři. Po odkrytí konstrukce dolních věžiček byly navíc zjištěny viditelné poklesy prvků, které je vynáší. Pro odstranění této poruchy bude nutné všechny 4 věžičky demontovat,“ popisuje městská architektka Iveta Ludvíková.

Oprava radniční věže začala na jaře minulého roku. Její součástí je především oprava krovu a výměna střešní krytiny. Do složité konstrukce krovu nebylo zasahováno po celá staletí. Podle mnohých odborníků je věž dost možná nejstarším známým dokladem tohoto typu památky vůbec. U většiny podobných věží totiž byla střecha při opravách snesena nebo výrazně pozměněna.

„Rekonstrukce bude dokončena příští rok. Přesný termín si ale nikdo vzhledem k její náročnosti netroufá nyní odhadnout,“ uzavřela místostarostka Beranová.

reklama

autor: PV

Migrační pakt

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se z migračního paktu můžeme nějak vyvázat nebo je to už hotová věc? A řeší vůbec to hlavní, jak nelegální migraci zabránit? Není třeba řešit příčinu problému než pak jeho důsledky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohumín vstupuje do Sdružení místních samospráv, doufá v silnější tlak na stát

20:08 Bohumín vstupuje do Sdružení místních samospráv, doufá v silnější tlak na stát

Silnější hlas v Praze a účinnější ochrana proti neuváženým krokům vlády. Bohumín se rozhodl vstoupit…