Znojmo: Starosta Grois žádá vládu o zařazení obchvatu do zákona o liniových stavbách

18. 9. 2019 19:33

Vláda v měsíci září projedná novelu zákona č. 416/2009 Sb., tedy zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury. V příloze zákona jsou taxativně vyjmenovány dopravní stavby, které jsou považovány za prioritní, a u kterých bude díky novele zákona probíhat proces povolování, umísťování a schvalování staveb rychleji.

Znojmo: Starosta Grois žádá vládu o zařazení obchvatu do zákona o liniových stavbách
Foto: znojmocity.cz
Popisek: Letecký pohled na centrum města Znojmo
reklama

Starosta města Znojma Jan Grois se proto dopisem obrátil na předsedu vlády Andreje Babiše, vicepremiéra Jana Hamáčka a ministra dopravy Vladimíra Kremlíka s žádostí o zařazení výstavby silnice I/38 Znojmo – obchvat do přílohy tohoto zákona.

Starosta Jan Grois k tomu uvádí: "Schvalovací proces, který probíhá již 13 let, dosud nedospěl k pravomocnému rozhodnutí. Pokud by se obchvat Znojma dostal mezi prioritní stavby, znamenalo by to významné urychlení celé stavby,“ vysvětluje starosta Grois.

Město Znojmo je druhým největším městem Jihomoravského kraje, a přesto se stále ještě nedočkalo svého silničního dopravního obchvatu, který by odvedl tranzitní dopravu z jeho centra. Středem města prochází silnice I/38, která je nejen významnou spojnicí Jihomoravského kraje s Rakouskem, ale také frekventovanou mezinárodní trasou E59. Na tento vytížený silniční tah se ve Znojmě ještě připojuje další důležitá komunikace – silnice I/53. Vypjatá dopravní situace a s ní spojená vysoká koncentrace exhalací se v centru Znojma stále zhoršuje. Hlavní podíl na tom nese samozřejmě nákladní tranzitní doprava.

Popsaný problém však netíží jen Znojmo. „K tomuto kroku mě vedla také neutěšená situace v Kuchařovicích a Suchohrdlech, i pro dopravu a bezpečnost v těchto dvou obcích je vyřešení současného stavu naprosto klíčové,“ dodává starosta Grois. Právě vedení obcí Kuchařovice a Suchohrdly vyjádřila této aktivitě také velkou podporu.

"Věřím, že vrcholní představitelé státu mé prosbě vyhoví, neboť nechci, aby si naši občané mysleli, že v naší zemi existují občané několika kategorií. Jedni, pro které dokážeme stavby důležité infrastruktury urychlit, a druzí, kteří musí čekat celé roky. Znojemsko je okres s největším počtem obyvatel v rámci Jihomoravského kraje a zaslouží si kvalitní dopravní infrastrukturu," uzavírá starosta Grois.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mladá Boleslav pomohla dětem v péči OSPOD

16:43 Mladá Boleslav pomohla dětem v péči OSPOD

Rychle a cíleně zareagovalo město Mladá Boleslav na informaci pracovnic Orgánu sociálně-právní ochra…