Znojmo: Střípky z matriky - 214 uzavřených sňatků a 977 narozených dětí

23. 1. 2021 17:02

Rok 2020 byl i pro naše matrikářky nezvyklý. Přes měsíc se neoddávalo, setkávaly se s menšími svatbami i svatebčany s tvářemi pod rouškami. I přesto přináší rok 2020 pozitivní bilanci – v roce 2020 bylo uzavřeno 214 sňatků a narodilo se 977 dětí.

Znojmo: Střípky z matriky - 214 uzavřených sňatků a 977 narozených dětí
Foto: znojmocity.cz
Popisek: Letecký pohled na centrum města Znojmo
reklama

Jako každý rok se znojemské matrikářky podělily o zajímavosti, se kterými se při své práci setkaly. Svatebních obřadů bylo v roce 2020 pouze o deset méně oproti roku 2019, a to i přesto, že se od 15. března do 20. dubna neoddávalo. První svatba v roce se konala 5. ledna, poslední svatba 23. prosince.

Národnost svatebčanů byla pestrá – vedle Česka měli v dokladech zapsáno Slovensko, Ukrajina, Bělorusko, Itálie, Madagaskar, Velká Británie, Německo nebo Rakousko.

Ze 428 snoubenců uzavíralo manželství 97 rozvedených nebo ovdovělých. Nejmladší nevěsta byla ročník 2000, ženich 2001. Naopak nejstarší nevěsta se narodila v roce 1955 a nejstarší ženich o deset let dříve v roce 1944.

Místa obřadů byla různá. Nejvíce svateb bylo uzavřeno v obřadní síni, oddávalo se na znojemském hradě, v Louckém klášteře, Spáleném mlýně, ve vinařstvích, penzionech nebo i na soukromé zahradě v Oblekovicích.

Do manželství vstoupil také pár, který své první manželství ukončil po pouhých dvou letech a čtyřech měsících trvání. Z manželství se jim narodily dvě děti, jako rozvedeným se jim narodily také dvě děti a po 38 letech se pár rozhodl opět vstoupit do manželství.

Na sv. Valentýna uzavřel manželství muž, který se ve stejný den narodil. A datum 20. února si jako den svatební vybrali snoubenci, kteří spolu žijí 20 let. Dvacítka je provází životem, a proto i to datum 20.2.2020.

Obřadní síň zažila v minulém roce i svatby jubilejní: Rubínové (40 let) – 10 obřadů, Zlaté (50 let) – 17 obřadů a jednu Diamantovou (60 let).

V roce 2020 se narodilo více chlapců než dívek

Za rok 2020 se ve Znojmě narodilo celkem 977 dětí – 510 chlapců a 467 děvčat. V loňském roce prvenství mezi jmény získalo chlapecké jméno Jakub. Toto jméno zapsaly matrikářky do matriční knihy narození celkem šestadvacetkrát. Oblíbená jména u chlapců byla také Tomáš, David a Petr. Holčičkám vévodila jména Eliška, Anna a Tereza.

Mezi jmény se objevovala i ta staročeská – Antonín, Eduard, Metoděj, Doubravka, Johanka, Meda nebo Leontýna. Rodiče dali svým dětem i jména neobvyklá – dívky pojmenovali Deborah, Dilara, Luna, Grace, Ennie, Jesenija, Lola, Mila, Odeta. Hochy Atrey, Joshua, Noel, Rayen, Reed, Sedrik, Stiles a Timotej.

V roce 2020 se ve znojemské nemocnici narodilo celkem 7 dvojčátek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jindřichův Hradec: Kruhový objezd u Hvězdárny v létě, obchodní centrum příští rok

6:32 Jindřichův Hradec: Kruhový objezd u Hvězdárny v létě, obchodní centrum příští rok

Zástupce společnosti DE LINEA s.r.o., která plánuje na okraji Jindřichova Hradce naproti sídlišti Hv…