Znojmo: Vinařský spolek VOC Znojmo má dvacátého člena

4. 1. 2019 9:16

Spolek VOC Znojmo přivítal do svých řad nového člena, a to již dvacátého v pořadí. Je jím Vinařství Simenon z Chvalovic.

Znojmo: Vinařský spolek VOC Znojmo má dvacátého člena
Foto: znojmocity.cz
Popisek: Letecký pohled na centrum města Znojmo
reklama

„Už delší dobu se mi spolek VOC Znojmo líbil a až nyní jsem se rozhodl podat žádost o členství. VOC pro mě znamená značku kvality, kterou bezpochyby má, a dokazuje to už několik roků. Také se mi líbí, že tento apelační systém poukazuje na místo původu hroznů a samotného vína,“ říká Lukáš Kovalský, sklepmistr Vinařství Simenon.

Vinaři Znojemské vinařské podoblasti založili spolek VOC Znojmo s myšlenkou označovat vína románským způsobem, tedy dle místa původu, jako první v republice, a to už v roce 2009. „Z toho, že se spolek na konci loňského roku rozrostl o již dvacátého člena, mám velkou radost. Na počátku bylo vinařů 12, což samo o sobě už tehdy bylo vysoké číslo. Rostoucí počet vinařství ve spolku je důkazem, že se spolek vydal správnou cestou. Vinaři i milovníci vína mají evidentně zájem o regionálnost, o vína typická pro daný region, tedy u nás o odrůdy Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Nesmím opomenout ani sílu v kolektivu vinařů, kteří neřeší spory, ale jejich společným cílem je rozvoj vinařství a vinařské turistiky na Znojemsku,“ shrnuje vývoj spolku jeho předseda František Koudela.

Vinařství Simenon bylo založeno v roce 2012. Název vinařství nese jméno tehdejšího rychtáře Chvalovic, který v roce 1717 stvrdil svým podpisem v Louckém klášteře šenkování vína v místní šenkovně ve Chvalovicích. Vinařství hospodaří na 3,5ha vinic v tratích Dívčí hora a U sv. Urbana s odrůdovou skladbou Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský a Sauvignon. Při výrobě vína je kladen důraz na kvalitní surovinu a důkladné ošetření a zpracování hroznů.

„V našem vinařství Simenon pracujeme nejen s moderní technologií, ale i s tradicí spojenou s dřevěnými sudy, ve kterých prokváší určitá část vín a následné zrání na jemných kalech dává vínům svůj osobitý charakter. Ve vinařství je možnost řízených degustací s pestrou gastronomií a ubytováním přímo nad sklepem,“ dodává Lukáš Kovalský.

Pokud vína z Vinařství Simenon projdou dubnovým hodnocením vín, mohou první „simenonská“ vína s označením VOC Znojmo ochutnat návštěvníci Festivalu vína VOC Znojmo, který se koná 8. května 2019.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Týn nad Vltavou: Dobrovolní hasiči cvičili na ledu společně s příslušníky HZS

10:13 Týn nad Vltavou: Dobrovolní hasiči cvičili na ledu společně s příslušníky HZS

Ideální zimní podmínky byly v neděli nakloněny členům JSDH města Týn nad Vltavou. Dobrovolní hasiči …